Czy informacja o czynach zabronionych pracownika dotrze do pracodawcy?

Zasadniczo pracodawca nie może żądać od podwładnych, aby informowali o prowadzonych wobec nich postępowaniach karnych lub wykroczeniowych i o ich rezultatach – pisze na swoich stronach Rzeczpospolita.

 

Przepisy prawa pracy nie nakładają tego typu obowiązków informacyjnych na pracownika, a z punktu widzenia innych regulacji prawnych, stanowią one chronione dane osobowe.

 

Pierwszy wyjątek dotyczy tymczasowego aresztowania lub zastosowania środka zapobiegawczego polegającego na zawieszeniu podejrzanego w czynnościach służbowych lub w wykonywaniu zawodu – informuje Rzeczpospolita. W tym wypadku informacje o zastosowaniu tymczasowego aresztowania istotne są z punktu widzenia potencjalnego wygaśnięcia stosunku pracy w czasie zastosowania tego środka.

 

W dalszej kolejności, zgodnie z regulacjami Kodeksu postępowania karnego, o ukończeniu postępowania toczącego się z urzędu przeciw osobom zatrudnionym w instytucjach państwowych, samorządowych i społecznych sąd niezwłocznie zawiadamia przełożonych tych osób.