Czy minimalne wynagrodzenie za pracę będzie dużo wyższe?

W sejmie znajduje się projekt ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Celem projektowanych zmian jest podniesienie minimalnego wynagrodzenia za pracę do poziomu, na jakim wysokość płacy minimalnej netto zbliżona byłaby do wysokości minimum socjalnego ustalanego przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych.

Stopniowe podwyższenie minimalnego wynagrodzenia za pracę do wysokości 50% płacy przeciętnej w gospodarce narodowej stanowiłoby płacę netto w przybliżeniu równą minimum socjalnemu.

Co proponuje projekt?

Celem zapisów projektu jest wyznaczenie terminu wprowadzenia minimalnego wynagrodzenia za prace w wysokości 50% przeciętnej płacy w gospodarce narodowej, czyli do wysokości do wysokości zalecanej przez Międzynarodową Organizację Pracy. Komitet Niezależnych Ekspertów Rady Europy zaleca wyższą kwotę, gdyż uważa, że wysokość minimalnego wynagrodzenia powinna wynosić 68%, by wynagrodzenie uznać za pozwalające godnie żyć. Projekt zakłada, że osiągniemy ten poziom, a nastąpi to w latach 2005 - 2007. Proponuje się, aby w tym okresie minimalne wynagrodzenie za pracę było ustalane w następujący sposób:

Porady prawne
  • w 2005 r. - określone kwotowo w wysokości 933 zł (co stanowi obecnie około 40% przeciętnej wynagrodzenia),

  • w 2006 r. w wysokości 45% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia,

  • w 2007 r. w wysokości 50% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

Natomiast począwszy od 2008 r. zacznie obowiązywać mechanizm określony w dotychczasowych przepisach ustawy, z tym, że wysokość minimalnego wynagrodzenia, wyliczona na rok 2007, będzie stanowiła podstawę do ustalania kolejnych wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Projekt proponuje także takie regulacje, które w założeniu mają ułatwić znalezienie pracy przez osoby, które po raz pierwszy poszukują pracy. Ustalenie płacy dla takich pracowników na poziomie 80% minimalnego wynagrodzenia w odniesieniu do pracowników zatrudnionych w pierwszym roku pracy, jest możliwością zdobycia przez te osoby cennego doświadczenia zawodowego przy ograniczeniu kosztów pracy dla pracodawcy.

Czym się różni projektowany stan prawny od obecnego?

Zmianą w stosunku do obowiązującego stanu prawnego jest:

  1. wprowadzenie stałej zasady, zgodnie z którą każdy pracownik u swojego pierwszego pracodawcy w pierwszym roku pracy będzie mógł otrzymywać 80% minimalnego wynagrodzenia, co dotychczas miało mieć miejsce wyłącznie do końca 2005 r. Zasada ta nie ogranicza pracodawców w przyznawaniu pracownikowi wyższego wynagrodzenia niż proponowane 80%,

  2. likwidacja również obowiązującej do końca 2005 r. zasady, zgodnie z którą w drugim roku pracy u swojego pierwszego pracodawcy pracownik miał otrzymywać 90% wysokości minimalnego wynagrodzenia, zgodnie z propozycją projektu w drugim roku pracy pracownikowi będzie przysługiwało co najmniej wynagrodzenie minimalne.

Źródło:


  • Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (druk 3640).


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika