Czy można spędzać większość czasu pracy w podróży służbowej?

Pracodawcy znaleźli sposób na ominięcie przepisów o nadgodzinach i oszczędzanie na pracownikach: ciągle wysyłają ich w podróże służbowe

(...)Problem powstaje, gdy podróż służbowa obejmuje np. osiemnaście dniówek roboczych na dwadzieścia jeden przypadających w danym miesiącu. A to powszechne praktyki pracodawców. Wysyłają pracowników w ciągłe podróże służbowe, wypłacając tylko należności za zużyte paliwo i 22 zł diety dobowej na zwiększone koszty wyżywienia.

(...)Takie stanowisko, potwierdzone również przez Sąd Najwyższy (wyrok z 11 kwietnia 2001 r.; I PKN 350/00), ma doniosłe konsekwencje finansowe. Jeśli bowiem tak ustalony łączny czas pracy przekracza normy czasu pracy, to zaczynają się godziny nadliczbowe, za które przysługuje stosowana rekompensata.

Porady prawne

(...)Z nadmiernymi podróżami służbowymi zaczynają też walczyć sądy, ostatnio coraz bardziej skłonne do uwzględniania w czasie pracy również przejazdów z i do miejsca delegowania.

Rzeczpospolita 01.03.2006 r.

 


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika