Czy można zrzec się własności nieruchomości?

Od roku właściciele niechcianych nieruchomości nie mają ich komu oddać. Problem chcą rozwiązać senatorowie. Proponują, by zdewastowane budynki i zdegradowane grunty przejmowali starostowie. (...)

Od15 lipca ub. r. przestał obowiązywać art. 179 kodeksu cywilnego. Na jego podstawie właściciel mógł się zrzec notarialnie nieruchomości na rzecz gminy, a ta nie mogła protestować. Przepis zaskarżyły do TK rady miast: Knurowa, Jastrzębia i Torunia. Knurów musiał przejąć m.in. teren z resztkami środków wybuchowych i elementami produkowanej tu kiedyś amunicji. W Jastrzębiu spółdzielnia mieszkaniowa zrzekła się zdewastowanego bloku ze 150 mieszkaniami. W wyroku z 15 marca2005 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis narusza m.in. konstytucyjnie chronioną samodzielność samorządu terytorialnego, ponieważ zmusza do przejmowania nieruchomości wbrew jego woli. Obecnie właściciel zrujnowanej nieruchomości nie może się jej zrzec, bo w przepisach jest luka. Rok temu rząd przygotował nowelizację, która miała rozwiązać problem. Zawetował ją prezydent i trafiła do kosza. Teraz problem próbuje rozwiązać Senat.

Porady prawne

Rzeczpospolita, 6.07.2007 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika