Czy postępowania dyscyplinarne w korporacjach są skuteczne?

Szczególny tryb dyscyplinowania członków korporacji zawodowych ważnych dla państwa z punktu widzenia interesu publicznego i społecznego może znajdować podstawę w specyfice poszczególnych grup zawodowych, a także w ochronie ich autonomii i samorządności. Możliwość prowadzenia postępowania dyscyplinarnego została w związku z tym przewidziana między innymi w stosunku do osób wykonujących zawody prawnicze, w szczególności zaś sędziów, prokuratorów, radców prawnych, adwokatów oraz notariuszy. Czy jednak ten partykularyzm wyłącza zasadę jawności wewnętrznej i zewnętrznej postępowań dyscyplinarnych, a przynajmniej czy zasada jawności nie powinna być w najwyższym możliwym stopniu uwzględniona dla tego rodzaju postępowań, to zupełnie inna kwestia.

Porady prawne

Rzeczpospolita 13.02.2009 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • MK 2011-02-16 07:49:24

    Postępowania w korporacjach zawodowych to kpina. Winni są wszyscy: rząd, prawo, sytuacja w kraju i na świecie tylko nie ich członek. Miałem w ręku jedno orzeczenie izby inżynierów budownictwa: orzeczono, że ponieważ urząd starosty przed wydaniem pozwolenia na budowę sprawdza zgodnośc projektu z warunkami zabudowy (i może żądać poprawienia projektu) to projektant nie musi projektować zgodnie z warunkami zabudowy. A przecież w przepisach budowlanych jest jednoznaczny zapis, że projekt nalezy opracować zgodnie z warunkami zabudowy, dodatkowo projektant składa na piśmie, że projekt jest sporządzony prawidłowo. Jawna kpina z prawa.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika