Czy przekazanie postępowania dyscyplinarnego sądom jest posunięciem słusznym?
Odebranie korporacjom prawa do decydowania o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego w stosunku do swoich członków i przekazanie go specjalnym prokuratorom jest posunięciem niebezpiecznym
(...)Moim zdaniem, sprawowanie sądownictwa dyscyplinarnego w stosunku do przedstawicieli zawodów prawniczych przez sądy apelacyjne i Sąd Najwyższy dawałoby gwarancję wysokiego poziomu orzecznictwa. Choć uszczupliłoby samorządność korporacji prawniczych, nie zagroziłoby jej w sposób istotny, pod warunkiem jednak, że inaczej ukształtowane byłyby w projekcie ustawy kompetencje w zakresie dyscyplinarnych "organów ścigania".
(...)Daje to prokuraturze olbrzymią władzę nad innymi zawodami prawniczymi. Odebranie korporacjom prawa do decydowania o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego w stosunku do swoich członków i przekazanie go specjalnym prokuratorom jest posunięciem niebezpiecznym. Trudno się przy tym uspokajać, że przecież ostatecznie w sprawie dyscyplinarnej orzeknie niezawisły sąd. Wiadomo, że samo wszczęcie postępowania dyscyplinarnego przeciwko określonej osobie będzie przecież bardzo dużą i często długotrwałą dolegliwością, która może złamać jej karierę zawodową.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?