Czy przepisy kodeksu cywilnego stanowią podstawę żądania opłaty za użytkowanie wieczyste?

Za użytkowanie wieczyste zawsze trzeba płacić. Wystarczającą podstawą do żądania opłat rocznych przez właściciela - Skarb Państwa lub gminę - są przepisy kodeksu cywilnego.

(...)Zasadą jest, że nabywca gruntu uiszcza opłatę roczną wedle stawki i w wysokości takiej, jak jego poprzednik. Zmiana może nastąpić tylko w trybie aktualizacji, w razie zmiany wartości gruntu albo jego przeznaczenia. Problem w tym, że SGGW była zwolniona z opłaty rocznej na podstawie ówczesnego art. 182 ustawy z 1990 r. o szkolnictwie wyższym

Porady prawne

(...)Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną Ryszarda K. Sędzia Jan Górowski stwierdził m.in., że stosunek między właścicielem a użytkownikiem wieczystym ma charakter rzeczowy i już z niego wynika obowiązek uiszczania opłaty rocznej. Powstaje kwestia trybu ustalenia tej opłaty. SN zgodził się ze stanowiskiem sądów, że w tym wypadku były nią art. 17b oraz art. 35 ustawy z 1991 r. o nieruchomościach rolnych Skarbu Państwa, choć brzmienie tego ostatniego przepisu było nieprawidłowe.

(...) Agencja nie musiała wypowiadać wysokości opłaty rocznej, bo jej nie było, musiała natomiast ustalić jej wysokość - mówił sędzia Górowski (sygn. I CSK 124/06).

Rzeczpospolita 11.07.2006 r.

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika