Czy rachunki bankowe nie będą już opodatkowane?

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy zwolnienia od opodatkowania przychodów uzyskiwanych przez osoby fizyczne w postaci odsetek od wkładów na prywatnych rachunkach bankowych. Projekt nie obejmuje zniesienia opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych i praw pochodnych. Propozycją tą zajmuje się teraz Sejm.

Co nie będzie opodatkowane?

Niniejsza propozycja ma na celu odstąpienie od opodatkowania dochodów uzyskanych przez osoby fizyczne ze środków zgromadzonych na prywatnych rachunkach bankowych.

Regulacja ta wprowadza rozróżnienie w stosunku do dochodów uzyskanych przez przedsiębiorców w związku z prowadzonymi przez nich rachunkami bankowymi od dochodów tego samego rodzaju uzyskiwanych przez osoby nie prowadzące pozarolniczej działalności gospodarczej bądź działające jako nieprzedsiębiorący.

Czemu mają służyć proponowane zmiany?

 

Takie rozróżnienie ma głębokie aksjologiczne uzasadnienie jak również społeczny pozytywny wydźwięk. Należy wskazać, iż wszelkie środki gromadzone na rachunkach bankowych pochodzą, bądź winny pochodzić ze źródeł poddanych opodatkowaniu na mocy odrębnych regulacji. Pobór podatku od odsetek spotyka się ze społecznym niezrozumieniem, co w efekcie wywołuje skutki w dwóch płaszczyznach. Po pierwsze część podatników wybiera inne środki gromadzenia kapitału niż rachunki bankowe, po drugie w sposób kapitalny wpływa na brak przejrzystości umów rachunków bankowych dla klientów banków prowadzących rachunki osobiste.

Propozycja ta w sposób jednoznaczny wskazuje, iż środki gromadzone w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej są opodatkowane w ramach prowadzonej tej działalności, co w sposób zupełny koreluje z obowiązkiem prowadzenia rozliczeń i gromadzenia środków na rachunkach bankowych przez przedsiębiorców. Za zniesieniem omawianego opodatkowania przemawia też wzrastający poziom inflacji. Oprocentowanie wkładów oszczędnościowych przez banki jest obecnie na niskim poziomie, co powoduje, że po pobraniu podatku, efektywne odsetki pozostające w gestii posiadacza rachunku, są często poniżej stopy inflacji. W rezultacie, wartość zdeponowanych pieniędzy maleje, co zniechęca obywateli do oszczędzania.

Zob. jednak:

Podstawa prawna:


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika