Czy sposób ustalenia kapitału początkowego zgodny z Konstytucją?

11 grudnia 2006 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał skargę konstytucyjną Anny W. dotyczącą sposobu ustalenia wskaźnika wysokości wymiaru kapitału początkowego osoby ubezpieczonej określonego w załączniku do decyzji ZUS.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 15 ust. 4 pkt 2 w związku z art. 174 ust. 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest zgodny z art. 67 ust. 1 w związku z art. 2 i art. 32 ust. 1 Konstytucji.

Sposób ustalenia wskaźnika wysokości wymiaru kapitału początkowego jest zgodny z Konstytucją. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że w sprawie chodzi o wyliczenie tylko jednego z elementów wskaźnika wysokości kapitału początkowego, a zatem jednego z wielu elementów mających wpływ na ostateczną wysokość emerytury. Oprócz kapitału początkowego o wysokości emerytury decyduje także kwota zwaloryzowanych składek zgromadzonych na indywidualnym koncie ubezpieczonego. Dopiero wykazanie, że całość regulacji mającej wpływ na prawo do emerytury narusza konstytucyjnie określony zakres tego prawa, mogłoby przesądzić o stwierdzeniu niekonstytucyjności. Niezgodność z Konstytucją miałaby bowiem miejsce wtedy, gdyby przyjęty przez ustawodawcę sposób wyliczenia podstawy kapitału początkowego prowadził do naruszenia prawa do zabezpieczenia społecznego. Ponadto Trybunał stwierdził, że kwestionowana regulacja jednakowo traktuje wszystkich ubezpieczonych.

Porady prawne

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11 grudnia 2006 r., sygn. akt SK 15/06


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika