Czy sprzedając własne działki prowadzisz działalność gospodarczą?

Właściciel działek, który je dzieli, uzbraja, reklamuje, a potem sprzedaje, wykonuje działalność gospodarczą i powinien opodatkować swoje dochody

Ocena, czy to, co robi dana osoba, jest działalnością, zależy od skali przedsięwzięcia i innych indywidualnych okoliczności. Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z 25 czerwca 2008 r. (I SA/Ol 198,199, 200, 201/08).

(...)Organy podatkowe uznały jednak, że zamiary właściciela mogą się zmienić w trakcie użytkowania gruntów. Czynności dokonywane przez podatnika potwierdzają zawodowy i profesjonalny charakter jego działalności. Grunt podzielił bowiem na działki, teren pod zabudowę mieszkaniową uzbroił poprzez wykonanie sieci wodociągowej, energetycznej i kanalizacyjnej, reklamował działki w gazetach, ustalił warunki zagospodarowania, uzyskał pozwolenia na budowę.

Porady prawne

(...)Przed sądem pełnomocnik podatnika argumentował, że o profesjonalnym prowadzeniu działalności gospodarczej w tym wypadku nie może być mowy. Jeżeli nawet okoliczności sprawy wskazują na jej zorganizowany charakter, to jeszcze nie oznacza, że podatnik ją prowadzi. Nie występują bowiem pozostałe elementy niezbędne do uznania sprzedaży działek za działalność gospodarczą (ciągłość i zarobkowy charakter). Aby mówić o zarobkowym charakterze, należałoby ustalić cenę zakupu tego gruntu i wykazać, że podatnik sprzedał działki z zyskiem, a więc na nich zarobił. W opinii pełnomocnika nie można też mówić o ciągłości działalności, ponieważ ilość działek jest ograniczona.

(...)WSA nie podzielił jednak tej argumentacji.  

Rzeczpospolita 10.07.2008 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika