Czy stracisz pieniądze, gdy zrezygnujesz ze studiów?

Student, który rezygnuje z płatnych studiów lub kursów w środku semestru lub przed rozpoczęciem nauki, nie musi tracić całości wpłaconych pieniędzy

(...)OAZZ argumentował, że po uiszczeniu ceny, a następnie rezygnacji z usługi jeszcze przed rozpoczęciem zajęć, student pozbawiony jest pełnego prawa zwrotu, bo uczelnia potrącała 10 proc. tej kwoty. Nie było natomiast w ogóle - co do zasady - zwrotu opłaty w sytuacji, gdy student rezygnuje z nauki w trakcie jej trwania, bo np. nie spełnia ona jego oczekiwań, przeprowadza się, znalazł pracę itp. Zdaniem OAZZ jest to sprzeczne z prawem, bo zgodnie z art. 385 3kodeksu cywilnego niedozwolone jest wyłączenie obowiązku zwrotu uiszczonej zapłaty za świadczenie, którego szkoła nie spełniła w całości lub w części, bo student zrezygnował z zawarcia umowy lub jej wykonania. Z taką argumentacją zgodził się sąd, ale wyrok nie jest jeszcze prawomocny (sygn. XVII Amc 35/04).

Porady prawne

Rzeczpospolita 25.07.2006 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika