Czy ustawa kominowa uprzywilejowywuje rodzimych przedsiębiorców?

Konfederacja Pracodawców Polskich, zrzeszająca także przedsiębiorstwa, których właścicielem jest skarb państwa, twierdzi, że ustawa kominowa ma wpływ na pogorszenie konkurencyjności przedsiębiorstw państwowych wobec sektora prywatnego. Tym samym narusza jedną z podstaw wspólnoty europejskiej - zasadę swobody konkurencji.

(...)

Państwa członkowskie zgodnie z art. 86 ust 1 i 2 traktatu Wspólnot Europejskich mają obowiązek równego traktowania przedsiębiorstw publicznych i prywatnych. Jednak co do zasady przepis ten wyklucza stawianie w uprzywilejowanej pozycji przedsiębiorstw rodzimych lub państwowych w stosunku do przedsiębiorców z innych państw członkowskich. W wypadku ustawy kominowej mamy do czynienia z sytuacją odwrotną, gdyż państwo traktuje własne przedsiębiorstwa w sposób surowszy, stwarzając lepsze warunki dla prywatnego biznesu. Jest to przypadek dyskryminacji odwróconej, jednak żaden z przepisów prawa wspólnotowego tego nie zakazuje. W Unii jest to działanie irracjonalne.


Rzeczpospolita 14.09.2004 r.

Michał Włodarczyk - Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.