Czy wykorzystanie stanowiska służbowego do celów prywatnych uzasadnia rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia?
Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika między innymi w razie ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych. Zarówno określenie ciężkiego naruszenia, jak i podstawowych obowiązków było wielokrotnie przedmiotem orzeczeń Sądu Najwyższego. Orzeczenia Sądu Najwyższego są jednak w tym względzie bardzo kazuistyczne i nie wskazują generalnej zasady, jaką można byłoby się posłużyć w ocenie zachowania pracownika. Jednakże wskazują one kierunek, w jakim powinna udawać się interpretacja.
Sąd Najwyższy uznał m. in. , że:
Umyślne wykorzystanie przez pracownika stanowiska służbowego dla celów prywatnych, polegające na dysponowaniu środkami finansowymi pracodawcy, nawet bez zamiaru ich przywłaszczenia, stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.

Oznacza to, że jeżeli pracownik w pełni świadomie dysponował środkami, które należały do jego pracodawcy, to narusza swoje podstawowe obowiązki w sposób ciężki. Pracodawca może z nim wówczas rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia. Uprawnienie to służy pracodawcy nawet w sytuacji, gdy pracownik nie miał na celu przywłaszczenia sobie majątku pracodawcy, a jedynie go chwilowo „pożyczył”.
Wyrok z 5 czerwca 2003 r., I PK 267/02 (niepublikowany); PIZS 12/03; Gazeta Prawna 2004/88 str. 9
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?