Czy wykroczenie przeciw prawom pracownika można popełnić nieumyślnie?

Kodeks pracy stanowi, że kto wbrew obowiązkowi nie wykonuje podlegającego wykonaniu orzeczenia sądu pracy lub ugody zawartej przed komisją pojednawczą lub sądem pracy, ten podlega karze grzywny. Powstaje pytanie czy niewykonanie orzeczenia lub ugody w sposób nieumyślny jest karalne?

Według Kodeksu wykroczeń - wykroczenie można popełnić zarówno umyślnie, jak i nieumyślnie, chyba że ustawa przewiduje odpowiedzialność tylko za wykroczenie umyślne. Na gruncie prawa wykroczeń obowiązuje więc w tym zakresie inna zasada niż przyjęta w kodeksie karnym, który przewiduje, że zbrodnię można popełnić tylko umyślnie, natomiast występek można popełnić także nieumyślnie, jeżeli ustawa tak stanowi. Podkreśla się, że za regułą przyjętą w art. 5 k.w. przemawia przede wszystkim wzgląd na uproszczenie postępowania w sprawach o wykroczenia.

Pytanie zadane na wstępie sprowadza się więc do ustalenia, czy art. 282 § 2 Kodeksu pracy zawiera wskazanie, że wykroczenie może być popełnione tylko umyślnie.

W odpowiedzi na to pytanie Sąd Najwyższy stwierdził, że:

Wykroczenie stypizowane w art. 282 § 2 k.p. może być popełnione zarówno umyślnie, jak i nieumyślnie.

Porady prawne

W uzasadnieniu do tego orzeczenia SN wytłumaczył, że zawinione działanie umyślne będzie miało miejsce wówczas, gdy osoba, na której spoczywa obowiązek wykonania orzeczenia lub ugody, chciała wbrew niemu spowodować niewykonanie orzeczenia sądu lub ugody, albo na to się godziła, naruszając ten obowiązek z innych przyczyn. Z kolei zawinione działanie nieumyślne będzie zachodziło wtedy, gdy niewykonanie orzeczenia sądu lub ugody nie miało charakteru zamierzonego, ale sprawca nie zachował ostrożności wymaganej w danych okolicznościach, mimo że popełnienie tego czynu przewidział albo mógł przewidzieć.

Wyrok z dnia 4 lutego 2002 r.(V KKN 389/01; OSNKW 2002/5-6/46)


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika