Czy wymaganie od pracownika znajomości języka obcego jest dyskryminacją?
Niemal od każdego kandydata do pracy firmy żądają znajomości języka obcego. Takie praktyki często są po prostu dyskryminacją
(...)Bywa i tak, że zagraniczne firmy działające w Polsce nakazują wszystkim zatrudnionym, by w biurze mówili jedynie w obcym języku. W ocenie ekspertów narusza to m.in. ustawę o języku polskim, która już w swojej preambule zastrzega, że język ojczysty to element narodowej tożsamości i dobro narodowej kultury.
(...)Odmowa przyjęcia do pracy z powodu nieznajomości języka obcego zdarza się często. Jeśli jednak odrzucony uważa, że taka umiejętność nie jest konieczna na jego stanowisku, może pozwać ewentualnego chlebodawcę i zarzucić mu nierówne traktowanie. Ma prawo żądać odszkodowania nie niższego od minimalnego wynagrodzenia (obecnie 899,10 zł). - Sąd bada wówczas, czy przy sprawowaniu danej funkcji język jest rzeczywiście potrzebny - zauważa dr Walczak - czy też może się kiedyś przydać.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?