Czy zawsze najem jest zwolniony z VAT-u
Coraz więcej osób kupuje mieszkania jako lokatę kapitału. Wiedzą, że ich wynajem jest zwolniony od VAT. Nie zawsze jednak, bo tylko na cele mieszkaniowe. Gdy najemca zarejestruje w lokalu firmę, sprawa się komplikuje. Zwłaszcza gdy np. w tylko jednym z trzech pokoi prowadzone jest biuro.
- Podczas wynajmowania mieszkania zarówno na cele mieszkaniowe, jak i prowadzenia działalności gospodarczej komplikują się zasady kontrolowania, czy właściciel nie przekroczył progu uprawniającego do zwolnienia podmiotowego. Chodzi o równowartość 10 tys. euro - mówi Andrzej Bernatek, doradca podatkowy w KPMG. Tłumaczy, że do limitu zwolnienia nie wlicza się przychodów zwolnionych od podatku. Najlepiej więc już w umowie podzielić czynsz na dwie części: z powierzchni mieszkalnej i z przeznaczonej na działalność gospodarczą. Do obliczania przychodów porównywanych z kwotą limitu uprawniającego do zwolnienia podmiotowego należy brać pod uwagę tylko tę drugą kwotę.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?