Czynności procesowe można odwoływać

W sprawie o ustalenie nieistnienia uchwał zgromadzenia wspólników w spółce z o.o. strona pozwana podniosła zarzut zapisu na sąd polubowny. Sąd rozpatrujący sprawę uwzględnił ów zarzut w części - i w tej też części odrzucił pozew. Zażalenie na to postanowienie wniosły obie strony, natomiast już w toku postępowania zażaleniowego strona pozwana cofnęła zarzut zapisu na sąd polubowny. Sąd odwoławczy powziął wątpliwość, czy jest to dopuszczalne, i przedstawił to zagadnienie Sądowi Najwyższemu. SN w odpowiedzi podjął uchwałę o następującej treści:

Dopuszczalne jest cofnięcie przez pozwanego zarzutu zapisu na sąd polubowny w toku postępowania zażaleniowego wywołanego zaskarżeniem postanowienia sądu pierwszej instancji rozstrzygającego o zasadności tego zarzutu.

SN przypomniał, że czynności procesowe są co do zasady odwoływalne, choć nie wynika to wyraźnie z żadnego przepisu prawa. Dopuszczalność odwołania dotyczy każdej czynności procesowej strony, a jej ograniczenia mogą wynikać albo z przepisów odnoszących się do określonych czynności procesowych, albo z charakteru pewnych czynności. Co do ograniczeń czasowych, to w nauce zgodnie przyjmuje się, że strona może odwołać swoją czynność procesową dopóty, dopóki nie wywołała ona skutków prawnych, dla wywołania których została dokonana.

Porady prawne

Czynność procesowa w postaci podniesienia zarzutu zapisu na sąd polubowny (art. 1165 § 1 k.p.c.) może być odwołana przez pozwanego - w tym wypadku żadnych przeszkód nie ma. Może to być dokonane zarówno wyraźnie, jak i w sposób dorozumiany. Nie jest konieczne, aby pozwany uzasadniał odwołanie - nie podlega ono (jak cofnięcie pozwu) kontroli sądu. Zgodnie z tym, o czym była mowa wcześniej, cofnięcie przez pozwanego zarzutu zapisu na sąd polubowny może nastąpić tylko do chwili, w której czynność ta wywoła skutek prawny, który łączy z nią ustawa; w tym przypadku chodzi o odrzucenie pozwu. Liczy się chwila, w której postanowienie o odrzuceniu albo o odmowie odrzucenia pozwu stanie się prawomocne. Skoro zaś postanowienie o odrzuceniu pozwu w razie jego zaskarżenia nie staje się prawomocne (prawomocne będzie rozstrzygnięcie sądu odwoławczego), to dopuszczalne jest cofnięcie zarzutu zapisu na sąd polubowny w toku postępowania zażaleniowego.

Uchwała z dnia 4 czerwca 2009 roku, sygn. akt III CZP 29/09


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika