Czynsze z odwołania do Strasburga

Polski rząd złożył w piątek do Wielkiej Izby Europejskiego Trybunału Praw Człowieka odwołanie od wyroku dotyczącego czynszów w prywatnych kamienicach
 
Orzeczenie, które kwestionuje Rada Ministrów, zapadło 22 lutego. Dotyczy ono Marii Hutten-Czapskiej, właścicielki willi w Gdyni, zaadaptowanej po II wojnie światowej na cztery mieszkania.

Na początku lat 90. ubiegłego wieku Maria Hutten-Czapska chciała przeznaczyć swój dom na siedzibę fundacji. Musiała z tego zrezygnować, ponieważ nie udało się wyeksmitować kwaterunkowych lokatorów. Niemożliwe też okazało się podniesienie czynszu do poziomu pokrywającego koszty eksploatacji budynku. Okazało się bowiem, że zabraniają tego polskie przepisy. Właścicielka zażądała więc rekompensaty za szkody, jakie poniosła z powodu niemożności korzystania ze swojej własności.

Strasburski Trybunał Praw Człowieka uznał, że sprawa gdyńskiej właścicielki dotyczy nie tylko jej, ale i innych polskich właścicieli prywatnych budynków. Nadał jej więc charakter pilotażowy. To oznacza, że w innych sprawach dotyczących właścicieli prywatnych kamienic, których do Trybunału wpłynęło więcej, będzie orzekać tak jak w tym przypadku.

Rzeczpospolita 23.05.2005 r.