Demonstracje ograniczone. Organizacje protestują
Wydłużenie czasu na zgłoszenie zgromadzenia i brak regulacji zgromadzeń spontanicznych to najważniejsze zastrzeżenia, jakie organizacje pozarządowe zgłaszają do projektu ograniczającego zgromadzenia.
Ponad trzydzieści organizacji podpisało się w skierowanym do marszałek Sejmu, Ewy Kopacz, apelu w związku z projektem prezydenckim dotyczącym przepisów organizowania zgromadzeń. Na dzisiaj w Sejmie zaplanowane było drugie czytanie projektu, w którym jak na razie wprowadzono tylko jedną poprawkę. Zniesiono zapis mówiący o tym, że w zgromadzeniach nie mogą brać udziału osoby z zasłoniętymi twarzami, o ile nie było to wcześniej zgłoszone.
Organizacje pozarządowe na czele z Fundacją Helsińską i Stowarzyszeniem Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich sprzeciwiają się głównie punktowi dotyczącemu wydłużenia czasu zgłoszenia zgromadzenia z 3 do 6 dni oraz zarzucają twórcom projektu niekonsekwencje i brak regulacji tzw. zgromadzeń spontanicznych. W tej sprawie w 2008 roku zapadł już wyrok Trybunału Konstytucyjnego.
Głównym założeniem projektu prezydenckiego jest wprowadzenie zakazu organizowania dwóch demonstracji w tym samym czasie, co jest konsekwencją zamieszek, które miały miejsce 11 listopada 2011 roku. Dwa tygodnie po tych zdarzeniach Prezydent Bronisław Komorowski wniósł nowelizację do Sejmu.
Organizacje rządowe zapowiadają, że w dalszym ciągu będą apelować o nieuchwalenie projektu. Wczoraj w Sejmie odbyło się wysłuchanie publiczne w tej sprawie z udziałem przedstawicieli organizacji.
(EG)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?