Dlaczego sąd nie stosuje mediacji?
Dzięki mediacji można szybko i tanio załatwić sprawy drobnych kradzieży, przywłaszczenia mienia czy znęcania się nad rodziną. Dlaczego więc sędziowie i prokuratorzy nie chcą jej stosować?
(...)Mediacja oznacza dobrowolnie podjętą przez podejrzanego i pokrzywdzonego próbę rozwiązania konfliktu wynikłego z przestępstwa i dojścia do ugody w kwestii zadośćuczynienia. Może być tanim i szybkim sposobem wymierzania sprawiedliwości. Polskie doświadczenia w jej stosowaniu w sprawach karnych liczą już 6 lat.
(...)Większość sędziów twierdzi, że nie ma nic przeciwko mediacji, ale nie wróży jej dużej popularności. Dlaczego? Zbyt dużo jest formalności związanych z jej funkcjonowaniem i brak chęci w społeczeństwie do pojednania się poza sądem. - Czasem łatwiej i szybciej sprawę osądzić, niż czekać na wynik mediacji. Zawsze przecież istnieje możliwość, że do podpisania ugody nie dojdzie, a sprawa i tak wróci do sądu - mówią sceptycy.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?