Dłuższy urlop macierzyński

Od 1 stycznia 2009 r. urlop macierzyński będzie trwał 20 tygodni. W następnych latach ma być wydłużany o tzw. część fakultatywną

(...)Rządowy projekt jest zmodyfikowaną wersją ustawy, której pierwsze czytanie ma się dziś odbyć w Sejmie, przygotowanej przez poprzednią minister pracy Joannę Kluzik-Rostkowską.

(...)Z dłuższych urlopów macierzyńskich będą mogły skorzystać także mamy, które już z nich korzystają w dniu wejścia w życie ustawy.

(...)Docelowo w 2014 r. przy urodzeniu jednego dziecka będzie można wykorzystać 20 tygodni urlopu obowiązkowego oraz sześć tygodni dodatkowego.

– O tym, jaka część urlopu dodatkowego zostanie wykorzystana, zadecyduje sama matka. Niektóre kobiety chciałyby wracać do pracy już po 22 lub 24 tygodniach i dzięki znowelizowanej ustawie będą miały taką możliwość – wyjaśniał Michał Boni, prezentując rządowy projekt.

Porady prawne

(...)By zachęcić pracodawców do zatrudniania osób powracających z urlopu macierzyńskiego czy wychowawczego, rząd chce zmniejszyć koszty, jakie muszą w związku z tym ponosić. Zaproponował więc, żeby za takich pracowników nie trzeba było opłacać składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz na Fundusz Pracy. Zwolnienie z tych opłat miałoby obowiązywać przez 36 miesięcy od powrotu do firmy. 

Rzeczpospolita 10.07.2008 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika