Dodatek wychowawczy a staż pracy
Rodzice w trudnej sytuacji materialnej, którzy bezpośrednio przed urlopem wychowawczym nie pracowali co najmniej pół roku, nie mają co liczyć na dodatek wychowawczy na dziecko
Do wymaganego stażu pracy nie wliczy się im poprzedniego zatrudnienia, jeśli między jednym a drugim była przerwa. Tak wynika z interpretacji art. 10 ust. 5 pkt 2 ustawy oświadczeniach rodzinnych dokonanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
(...)W przesłanym do nas piśmie Departament Świadczeń Rodzinnych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej informuje, że warunkiem wypłaty dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w czasie urlopu wychowawczego jest sześciomiesięczne zatrudnienie, ale nieprzerwane. Wyjątek to sytuacja, gdy przerwa w zatrudnieniu wynika z rozkładu dni wolnych od pracy. Przykładowo: rozwiązanie stosunku pracy z jednym pracodawcą nastąpi w piątek, a nawiązanie kolejnego z nowym - w poniedziałek. Wtedy nie będzie przerwania ciągłości zatrudnienia. Ministerstwo jednocześnie przypomina, że do okresu zatrudnienia liczy się czas pobierania zasiłku macierzyńskiego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?