Dokumentacja wierzytelności nieściągalnej
Analizując możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wierzytelności nieściągalnej, w numerze 29 GP omawialiśmy warunki, jakie musi ona spełnić, aby stać się kosztem podatkowym. Jednym z tych warunków jest udokumentowanie jej w sposób określony w ustawach o podatku dochodowym. Ponieważ przedsiębiorcy mają wiele wątpliwości dotyczących dokumentowania nieściągalności, przedstawiamy poniżej sposoby przewidziane ustawowo na tę okoliczność.
Wierzyciel dochodząc zapłaty należności na drodze sądowej może uzyskać postanowienie o nieściągalności. Jednak sam wyrok zasądzający wierzytelność nie jest jeszcze podstawą do uznania jej za nieściągalną. W momencie, gdy wierzytelność zostanie zasądzona prawomocnym wyrokiem, trzeba wystąpić do sądu o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności, a następnie złożyć do komornika sądowego wniosek o wszczęcie egzekucji i dołączyć do niego tytuł wykonawczy. We wniosku należy wskazać świadczenie, które ma być spełnione oraz sposób egzekucji. Zgodnie z przepisami o egzekucji może ona być prowadzona z ruchomości i nieruchomości dłużnika, jego wynagrodzenia za pracę, rachunków bankowych oraz innych wierzytelności i praw majątkowych.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?