Dokumenty sądów administracyjnych w internecie?

Aby złożyć pismo do sądu lub przejrzeć bieżące akty sprawy nie będzie trzeba wychodzić z domu. Wszystko to ma być dostępne drogą elektroniczną. Takie są założenia projektu, który przewiduje informatyczną rewolucję dla sądów administracyjnych.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przygotowało projekt nowelizacji ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadanie publiczne. Przewiduje on wprowadzenie elektronicznych platform w urzędach, co ma usprawnić ich pracę.

Projekt nowelizacji zakłada m.in. zmiany w prawie o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Według ministerstwa sądy te były pomijane w zakresie wdrażania nowych technologii i odstają w tym względzie od organów cywilnych czy karnych. Wpływa to negatywnie na pracę samych sądów jak i urzędów im podlegających. W związku z tym postanowiono wprowadzić kompleksową informatyzację postępowania sądowo-administracyjnego.

Porady prawne

Do najistotniejszych zmian zalicza się możliwość internetowego składania pism do sądów jak i utrwalanie pism stron w postaci elektronicznej. Ważne będzie stosowanie podpisów elektronicznych, które zapewnią bezpieczne przetwarzanie danych.

Dodatkowo każdy zainteresowany będzie mógł sprawdzić akta toczącej się sprawy w systemie internetowym.

Poza tym przewiduje się także wprowadzenie systemu Elektronicznego Zarządzania Dokumentacją. E-dokumenty mają stać się podstawą w wewnętrznej pracy sądów. Na wdrożenie nowych rozwiązań w życie będą one miały trzy lata.

To dopiero początek prac nad usprawnieniem działania sądów administracyjnych. Zgodnie z planem projekt nowelizacji powinien być gotowy na jesień, tak by nowe przepisy mogły obowiązywać już od połowy przyszłego roku.

(AH)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika