Dokumenty z internetu uzyskały moc urzędową

Przesłane z rejestru zastawów drogą elektroniczną odpisy i zaświadczenia posiadają od 18 stycznia taką samą moc prawną, jak ich papierowe odpowiedniki.

Od 18 stycznia 2010 roku obowiązują przepisy ustawy z 20 listopada 2009 r. o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów (Dz.U. nr 215, poz. 1663).

Według nowelizacji odpisy i zaświadczenia wydane drogą elektroniczną przez centralną informację o zastawach rejestrowych mają moc dokumentów urzędowych. Jedynym warunkiem jest opatrzenie ich bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu.

- Nowe przepisy wypełniają założenia dyrektywy 1999/93 Wspólnoty Europejskiej - mówił w Sejmie, jeszcze przed uchwaleniem ustawy, Zenon Durka z PO.

Zgodnie z art. 5 dyrektywy państwa członkowskie muszą zapewnić, że elektroniczny podpis nie będzie pozbawiony mocy prawnej oraz dopuszczalności jako dowód w postępowaniu sądowym i postępowaniu przed innymi organami publicznymi, jedynie ze względu na to, że jest on w formie elektronicznej.

Przed wejściem noweli w życie odpisy i zaświadczenia uzyskane "przez internet" miały charakter jedynie informacyjny i prywatny w postępowaniu sądowym. Dowodem w sprawach były jedynie ich papierowe odpowiedniki.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika