Doręczanie zagranicznych pism sądowych

Należyte funkcjonowanie rynku wewnÄ™trznego wymaga, aby przekazywanie miÄ™dzy paÅ„stwami czÅ‚onkowskimi dokumentów sÄ…dowych i pozasÄ…dowych w sprawach cywilnych lub handlowych, które majÄ… być dorÄ™czone w paÅ„stwie czÅ‚onkowskim, zostaÅ‚o usprawnione i przyspieszone. Niedawno ETS rozstrzygnÄ…Å‚ w trybie prejudycjalnym pewne kwestie zwiÄ…zane z dorÄ™czaniem pism sÄ…dowych do odbiorcy z innego paÅ„stwa czÅ‚onkowskiego UE. TrybunaÅ‚ orzekÅ‚ co nastÄ™puje:

1)      ArtykuÅ‚ 8 ust. 1 rozporzÄ…dzenia Rady (WE) nr 1348/2000 w sprawie dorÄ™czania dokumentów sÄ…dowych i pozasÄ…dowych w sprawach cywilnych lub handlowych w PaÅ„stwach CzÅ‚onkowskich należy interpretować w ten sposób, że jeżeli odbiorca dokumentu odmawia jego przyjÄ™cia ze wzglÄ™du na to, że dokument nie zostaÅ‚ sporzÄ…dzony ani w jÄ™zyku urzÄ™dowym PaÅ„stwa CzÅ‚onkowskiego przyjmujÄ…cego, ani w jÄ™zyku urzÄ™dowym PaÅ„stwa CzÅ‚onkowskiego przekazujÄ…cego, który odbiorca rozumie, wysyÅ‚ajÄ…cy ma możliwość usuniÄ™cia tego braku poprzez nadesÅ‚anie żądanego tÅ‚umaczenia.

Porady prawne

2)      ArtykuÅ‚ 8 rozporzÄ…dzenia nr 1348/2000 należy interpretować w ten sposób, że jeżeli odbiorca odmówi przyjÄ™cia dokumentu ze wzglÄ™du na to, że dokument ten nie zostaÅ‚ sporzÄ…dzony w jÄ™zyku urzÄ™dowym PaÅ„stwa CzÅ‚onkowskiego przyjmujÄ…cego ani w jÄ™zyku urzÄ™dowym PaÅ„stwa CzÅ‚onkowskiego przekazujÄ…cego, który odbiorca rozumie, usuniÄ™cie uchybienia poprzez przesÅ‚anie tÅ‚umaczenia dokumentu nastÄ™puje w sposób przewidziany w rozporzÄ…dzeniu nr 1348/2000 i tak szybko jak to możliwe.

W celu rozwiązania problemów związanych ze sposobem usunięcia uchybienia w postaci braku tłumaczenia, których, zgodnie z wykładnią Trybunału, nie porusza rozporządzenie nr 1348/2000, sąd krajowy stosuje swoje krajowe prawo proceduralne, czuwając nad zagwarantowaniem pełnej skuteczności rozporządzenia zgodnie z jego celem.

Data doręczenia może mieć znaczenie dla wnioskodawcy, na przykład, gdy doręczony dokument jest pismem wszczynającym postępowanie,, którego wniesienie jest dopuszczalne w ramach terminu zawitego lub służy przerwaniu biegu terminu. Poza tym, jak twierdzi Trybunał, naruszenie art. 8 ust. 1 ww. rozporządzenia nie prowadzi do bezskuteczności doręczenia. W tym kontekście należy stwierdzić, że jeżeli wnioskodawca zachował należytą staranność w celu konwalidacji czynności poprzez przesłanie tłumaczenia tak szybko, jak to możliwe, powinien on korzystać - jeśli chodzi o datę - ze skutku pierwszego doręczenia.

Jednak data dorÄ™czenia może mieć również znaczenie dla odbiorcy, m.in. ponieważ rozpoczyna ona bieg terminu do zÅ‚ożenia Å›rodka zaskarżenia lub przygotowanie obrony. Skuteczna ochrona odbiorcy dokumentu oznacza branie pod uwagÄ™, w odniesieniu do niego, wyÅ‚Ä…cznie daty, w której nie tylko mógÅ‚ uzyskać wiedzÄ™ o dorÄ™czonym dokumencie, ale również mógÅ‚ go zrozumieć, co oznacza datÄ™, w której otrzymaÅ‚ tÅ‚umaczenie tego dokumentu.

SÄ…d krajowy powinien brać pod uwagÄ™ i chronić interesy stron. I tak, jeżeli nastÄ…pi odmowa przyjÄ™cia dokumentu ze wzglÄ™du na to, że nie zostaÅ‚ sporzÄ…dzony w jÄ™zyku urzÄ™dowym paÅ„stwa czÅ‚onkowskiego przyjmujÄ…cego lub w jÄ™zyku urzÄ™dowym paÅ„stwa czÅ‚onkowskiego przekazujÄ…cego, który odbiorca tego dokumentu rozumie, a i pozwany nie stawiÅ‚ siÄ™, sÄ…d powinien odroczyć wydanie wyroku dopóki nie stwierdzi, że nastÄ…piÅ‚a konwalidacja dorÄ™czenia przedmiotowego dokumentu poprzez przesÅ‚anie tÅ‚umaczenia i że miaÅ‚o to miejsce w czasie umożliwiajÄ…cym pozwanemu podjÄ™cie obrony.

Orzeczenie Europejskiego TrybunaÅ‚u SprawiedliwoÅ›ci (wielka izba) z dnia 8 listopada 2005 r. w sprawie C-443/03 Götz Leffler przeciwko Berlin Chemie AG (Holandia), źródÅ‚o: http://curia.eu.int/jurisp/cgi-bin


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika