Działalność innowacyjna ma być lepiej wspierana finansowo

Na etapie prac sejmowych jest obecnie rządowy projekt ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej. Przewiduje on kontynuację udzielania przez Bank Gospodarstwa Krajowego kredytu technologicznego, który był do dnia 31 grudnia 2006 r. udzielany na podstawie ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej oraz wprowadzenie zmian do systemu udzielania tego kredytu.

Gdzie można będzie ubiegać się o kredyt technologiczny?

Kredyt technologiczny udzielany będzie firmom przez banki komercyjne, a o jego częściowej spłacie, w postaci premii technologicznej, decydować będzie Bank Gospodarstwa Krajowego - to główne założenia projektu ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej. Ponadto Fundusz Kredytu Technologicznego zostanie zasilony kwotą 409,5 mln euro ze środków unijnych.

Udzielanie kredytu technologicznego przez banki komercyjne - zdaniem projektodawców - znacznie zwiększy dostęp do środków przeznaczonych na wdrożenie technologii. Do tej pory to Bank Gospodarstwa Krajowego był jedyną instytucją udzielającą zarówno kredytu na wdrożenie technologii, jak i decydującą o jego częściowym umorzeniu, co blokowało szybkie przyznawanie przedsiębiorcom kolejnych kredytów. Po wprowadzeniu ustawy, BGK będzie dysponował środkami z Funduszu Kredytu Technologicznego jedynie na premię technologiczną.

Kredyt technologiczny został ujęty w działaniu 4.3 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013 - Inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia. Ministerstwo Gospodarki szacuje, że z pieniędzy przeznaczonych na to działanie, w postaci premii technologicznej, skorzysta co najmniej 450 przedsiębiorstw.

Jaka ma być wysokość premii technologicznej?

Maksymalna wysokość premii nie będzie mogła przekroczyć 4 mln zł oraz 70 proc. kredytu w przypadku mikro i małych przedsiębiorstw i 60 proc. kredytu przyznanego średnim firmom. Dofinansowanie zależeć będzie ponadto od wartości usług lub sprzedanych przez firmę towarów, jako efektów inwestycji technologicznej.

Czy łatwiej będzie uzyskać status centrum badawczo-rozwojowego?

Projekt nowelizacji ustawy obniża ponadto z 50 do 40 proc. wymagany udział usług badawczo-rozwojowych w ogólnej sprzedaży firm. Pozwoli to większej liczbie przedsiębiorców na ubieganie się o status centrum badawczo-rozwojowego.

Podstawa prawna:

  • Rządowy projekt ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (sejmowy druk nr 140)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika