E-sąd potrzebuje nowych pracowników

O niezbędnych zmianach kadrowych w lubelskim e-sądzie informuje w dzisiejszym wydaniu „Rzeczpospolita”. Jest to niezbędne z uwagi na ogromną liczbę wpływających spraw (ponad 700 tysięcy, w tym zakończyło się już 635 tysięcy postępowań).  Zwiększenie liczby pracowników jest niezbędne – nie załatwiono bowiem jeszcze 50 tysięcy spraw z ubiegłego roku, zaś od początku roku do 20 stycznia zdążyło wpłynąć już 62 tysiące nowych pozwów. Obecnie pracownicy zatrudnieni są w kilku ośrodkach migracyjnych w całym kraju, zaś docelowo sprawy mają rozpatrywać referendarze zatrudnieni na miejscu.

Można się także spodziewać zmian w kodeksie postępowania cywilnego - pojawiły się bowiem postulaty, by zdefiniować pojęcie braku formalnego w postępowaniu elektronicznym. Do rozważenia pozostaje też kwestia wygaśnięcia pełnomocnictwa w przypadku, gdy tylko pełnomocnik ma konto w e-sądzie – niejasnym jest, jak w takim razie ma prowadzić postępowanie mocodawca.

Klienci e-sądu domagają się również szybszego wydawania klauzul wykonalności. Rozmówcy „Rzeczpospolitej” twierdzą, że warto rozszerzyć elektroniczne postępowanie upominawcze na etap egzekucji.