Emerytury dla księży. Kto ma je wypłacać?

Premier zapowiedział włączenie duchownych do powszechnego systemu emerytalnego.

Według bp. Wojciecha Polaka likwidacja Funduszu Kościelnego bez jakiejkolwiek formy rekompensaty byłaby naruszeniem prawa. Kościół proponuje więc własne rozwiązania – czytamy na łamach Gazety Wyborczej.

- Może najlepszym rozwiązaniem byłoby usprawnienie obecnego systemu, by nie było nadużyć. Władze związków wyznaniowych mogłyby tworzyć aktualne listy korzystających z funduszu. Bo teraz ZUS w żaden sposób nie jest w stanie zweryfikować, czy ktoś podający kod ubezpieczenia z Funduszu Kościelnego naprawdę jest duchownym. Uniknęlibyśmy martwych dusz – mówił we wtorek na konferencji prasowej w siedzibie Episkopatu ks. prof. Dariusz Walencik z Uniwersytetu Opolskiego, ekspert w sprawach majątkowych Kościoła.

Porady prawne

Wcześniej Episkopat stwierdził, że był gotów przystać na likwidację obecnego systemu, gdyby na Kościół można było przeznaczać 1 proc. podatku. Tyle że nie w ramach obowiązującego jednego procentu na organizacje pożytku publicznego, ale miałby to być kolejny procent.

Gazeta Wyborcza podkreśla, że Fundusz Kościelny to kilkadziesiąt milionów złotych rocznie. Z dodatkowego jednego procentu Kościół mógłby mieć kilkaset milionów.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Jacek 2014-01-19 21:45:10

    Jasne, niech zostaną włączeni do systemu emerytalnego. Na tych samych zasadach jak każdy inny obywatel Polski. Niech płacą skladki. Tak jak każdy zatrudniony czy też prowadzący działalność gospodarczą. Niech zaczną płacić podatki na zasadach ogólnych. Niech zaczną ponosić w końcu odpowiedzialność za siebie. A jak się nie podoba to na Saharze jest sporo przestrzeni do głoszenia ich "nauk"

  • Stary 2014-01-19 21:27:20

    Niech płaci kto chce. Nie może być tak że niewierzący lub innowiercy utrzymują cudzy kościół. Jeśli nie będą mogli się z tego utrzymać to będzie oznaczać że są niepotrzebni. Rozwiązanie Niemiecke jaest najlepsze.

  • andy 2014-01-19 13:34:31

    niech płacą wierzący, ja się z kościoła wypisałem.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika