Ewidencja środków trwałych
Ewidencja środków trwałych, wykorzystywanie samochodu prywatnego do celów służbowych, moment rozpoznania przychodu w dostawie wewnątrzwspólnotowej. To tylko niektóre zagadnienia, których dotyczyły pytania zadane podczas piątkowego dyżuru telefonicznego. Odpowiedzi udzielał prof. Witold Modzelewski, prezes Instytutu Studiów Podatkowych.
(...)Podatnicy na początku przyszłego roku muszą obliczyć tzw. proporcję za rok 2006 r. i dokonać korekty podatku naliczonego. Co z nakładami modernizacyjnymi, jak je uwzględnić w rachunku proporcji i korekcie? Ustawa o VAT nic nie mówi o wydatkach modernizacyjnych. Jednak skoro wydatek modernizacyjny zwiększa wartość środka trwałego, to powinien być poddany korekcie na zasadach takich jak dla środków trwałych. Czyli nie jednorazowo, tylko w okresie pięciu lub dziesięciu lat. Modernizacja rzeczy ruchomej, środka trwałego niebędącego nieruchomością, powinna być też korygowana w okresie pięcioletnim. Jeżeli kwota wydatków modernizacyjnych nie przekracza 15 tys. zł, to można wówczas dokonać tej korekty jednorazowo. W art. 91 ustawy o VAT jest powiedziane, że jeśli wartość początkowa nakładów inwestycyjnych nie przekracza nakładu 15 tys. zł, to może być dokonana korekta jednorazowa. Sądzę, że przepis ten należy stosować odpowiednio do nakładów modernizacyjnych. Warto przypomnieć, że w razie zbycia środka trwałego objętego wieloletnią korektą z tytułu nakładów modernizacyjnych, które następuje w okresie korekty, należy zastosować jednorazową korektę za miesiąc zbycia (obejmującą również podatek naliczony z tytułu modernizacji).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?