Faktury wewnętrzne

Przedsiębiorcy wystawiają faktury wewnętrzne, jeśli na przykład kupują towary czy usługi od kontrahentów z UE albo importują usługi. Ale to niejedyne przypadki (patrz ramka). Faktury takie są szczegółowo analizowane przez urzędników kontroli skarbowej i podatkowej. Warto więc wiedzieć, jak wystawić zbiorczą fakturę wewnętrzną, kiedy ją skorygować i czy przedsiębiorca ponosi odpowiedzialność karną skarbową, jeśli takiego dokumentu nie ma.

(...)— Wystarczy, jeśli zbiorcza faktura wewnętrzna będzie wskazywała rodzaje transakcji, bez wyszczególniania, jakie dokładnie czynności podatnik wykonał. Przykładowo, na takiej fakturze piszemy — przekazanie prezentów, dalej podajemy kwotę netto, stawki i kwotę podatku.

Porady prawne

(...) Nowoczesne systemy informatyczne pozwalają na poprawne ujęcie VAT w rejestrach, nawet jeśli podatek ten nie wynika z faktury. Służą temu tak zwane kody podatkowe VAT, w których można zapisać schemat księgowania, nakazujący naliczyć VAT od niektórych typów transakcji — zaznacza Jacek Buziewski.

Puls Biznesu 18.07.2006 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika