Federacja adwokatur europejskich krytycznie o „doradcach prawnych”

Federacja Adwokatur Europejskich (FBE) jest międzynarodową organizacją stojącą na straży zasad etyki zawodowej przyjętym przez Radę Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy.

Członkiem tej organizacji jest także Krajowa Rada Radców Prawnych i to ona poinformowała FBE o planowanych zmianach w polskich przepisach. Sprawa dotyczy projektu nowelizacji, które zadaniem byłoby rozszerzenie katalogu zawodów prawniczych o kolejną pozycję: „doradcy prawnego”.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna FBE kilka dni temu uchwaliła rezolucję skierowaną do polskiego rządu, w której wyraża "wyrazy szczególnego zaniepokojenia" proponowaną nowelizacją przepisów dotyczącą podstawowych usług prawnych, która w ocenie Federacji "może spowodować poważne naruszenia w polskim prawodawstwie, a ze względu na brak zasad etyki zawodowej i wymogów dotyczących kształcenia". W rezolucji czytamy też, że nowi "doradcy prawni" nie będą chronieni przywilejem tajemnicy zawodowej, a zatem będą mogli zostać zmuszeni przez władze publiczne do ujawniania poufnych danych ich klientów. "W konsekwencji spowoduje to erozję gwarancji praw klientów i może naruszać dostęp obywateli do wymiaru sprawiedliwości" - zauważa FBE.

Porady prawne

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • maryja 2012-10-04 20:56:48

    Te mi się tak wydaje!To wszystko po to ,aby mieć wyłączność na doradctwo!Spotykam się coraz częściej z opiniami negatywnymi o adwokatach i radcach , ale oczywiście wszystko wymaga kontroli!Ustanowienie doradców dałoby możliwości porównania tego stanu rzeczy -czy aż tak źle jest w palestrze ?

  • grantk 2012-10-01 22:01:52

    Ten artykuł to jawne oszustwo lobby korporacyjnego. Federacja adwokatur europejskich ( czym by nie było)jawnie burzyłaby naczelną zasadę na której opiera się prawodawstwo UE mające na celu zachować jak największą konkurencyjność w zakresie przepływu dóbr i usług.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika