Gdy operator telefonii proponuje nową umowę przez telefon

Zgodnie z art. 56 ust. 6 prawa telekomunikacyjnego Dostawca usług może umożliwić abonentowi zmianę warunków umowy zawartej na piśmie, o których mowa w ust. 3 pkt 2, 4-7 i 9 za pomocą środków porozumiewania się na odległość, w szczególności telefonicznie. Chodzi zatem o zmianę dotyczącą:

  • rodzaju świadczonych usług;
  • okresu, na jaki została zawarta umowa;
  • pakietu taryfowego, jeżeli na świadczone usługi obowiązują różne pakiety taryfowe;
  • sposobu składania zamówień na pakiety taryfowe oraz dodatkowe opcje usługi;
  • okresu rozliczeniowego;
  • zakresu świadczonych publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych, ze wskazaniem elementów składających się na opłatę abonamentową;

W przypadku skorzystania z uproszczonej formy zmiany umowy dostawca usług obowiązany jest utrwalić oświadczenie abonenta złożone w powyższy sposób i przechowywać je przez okres 12 miesięcy. Obowiązek ten może okazać się bardzo przydatny w sporze z dostawcą usług.

Konsumentowi przysługuje prawo do odstąpienia od umowy w terminie 10 dni, ale nie zawsze. Jeżeli w rozmowie telefonicznej konsument wyraził zgodę na zmianę warunków umowy a dostawca już tę zmianę aktywował to niestety odstąpienia od umowy nie będzie możliwe. Należy przy tym pamiętać, iż zawsze możemy zażądać przesłania pisemnej oferty lub na podany adres e-mail. Jeżeli wprawdzie zaakceptowaliśmy ofertę, ale nie nastąpiło jeszcze rozpoczęcie świadczenia usług według zmienionej umowy to termin na odstąpienia od umowy wynosi 10 dni o dnia otrzymania pisemnego potwierdzenia. Więcej o uprawnieniach konsumenta w Dzienniku Gazecie Prawnej.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • oszukana 2014-03-14 07:59:15

    Nie wierzcie PLAY'owi. To oszuści i naciągacze. Kuszą, ale nie mówią nic - CHOCIAŻ DOSKONALE WIEDZĄ - że w twojej miejscowości nie ma zasięgu


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika