Gdy oskarżony przyznaje się do winy...

Rozprawę można skrócić, gdy dowody przekonają sąd, że wszystkie istotne okoliczności zostały wyjaśnione i są zgodne z prawdziwym przebiegiem zdarzeń

Jeśli oskarżony twierdzi, że jest niewinny, to z jakich powodów prosi sąd, aby go skazał? Czy w takiej sytuacji niezawisły sąd, nie łamiąc sobie kręgosłupa, może skrócić rozprawę?

Instytucję skróconej rozprawy (art. 387 kodeksu postępowania karnego; wszystkie podawane przepisy odnoszą się do k.p.c.) stosuje się, jeżeli do chwili zakończenia pierwszego przesłuchania wszystkich oskarżonych na rozprawie głównej oskarżony, któremu zarzucano występek, złoży wniosek o wydanie wyroku skazującego i wymierzenie mu określonej kary lub środka karnego bez przeprowadzania postępowania dowodowego. Uwzględnienie wniosku jest dopuszczalne, gdy "okoliczności popełnienia przestępstwa nie budzą wątpliwości".

Porady prawne

Rzeczpospolita 20.04.2005 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika