Gmina zapłaci w przypadku nieskutecznej eksmisji
Właściciel lokalu, który uzyska wyrok eksmisyjny przeciwko lokatorowi lecz z braku lokali socjalnych nie może skutecznie pozbyć się lokatora ma roszczenie względem gminy – przypomina w dzisiejszym wydaniu „Rzeczpospolita”.
Właściciele są w o tyle niekorzystnej sytuacji, że najczęściej osoby po otrzymaniu nakazu eksmisji nie poczuwają się do regulowaniu opłat za media, nie mówiąc już o odszkodowaniu za bezumowne korzystanie z lokalu.
Tymczasem w gminach brak lokali, do których mogłaby nastąpić eksmisja dłużnika. W pewien sposób właściciele mogą jednak zrekompensować ponoszone straty. Zgodnie z art. 18 ust. 4 ustawy o własności lokali mogą oni wystąpić do gminy o zapłatę odszkodowania. Podstawą takiego żądania jest art. 417 kodeksu cywilnego. Co istotne, chodzi nie tylko o odszkodowanie z powodu zaległości z tytułu czynszu, ale również innych strat, jakie właściciel ponosi dlatego, że gmina opóźnia się ze wskazaniem lokalu.
Nie jest przy tym konieczne występowanie z propozycją zawarcia ugody – informuje „Rzeczpospolita”. Zazwyczaj bowiem gminy w odpowiedzi na wezwanie do zapłaty odszkodowania odmawiają i konieczne jest kierowanie sprawy do sądu
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?