Gminy wypłacają świadczenia rodzinne

W ostatnim roku kilkakrotnie zmieniano sposób udzielania pomocy uprawnionym do alimentów, ale procedura postępowania w zasadzie się nie zmieniła.

Od 1 września tego roku niepełna rodzina może dostać zaliczkę alimentacyjną. Jeszcze przez rok, do końca sierpnia 2006 r., ich płatnikami będą gminy lub pracodawcy zatrudniający ponad 20 osób. Od września 2006 r. - tylko gminy.

Wypłaty z Funduszu Alimentacyjnego przysługiwały niepełnym rodzinom z zasądzonymi alimentami, których egzekucja była bezskuteczna, choćby częściowo. Mogły się o nie ubiegać rodziny o dochodzie na osobę nie wyższym niż 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Od 1 czerwca 2002 r. do końca kwietnia2004 r. było to 612 zł. Do końca kwietnia 2004 r. świadczenie alimentacyjne wypłacał ZUS na wniosek złożony za pośrednictwem komornika. Komornik dołączał do niego informację o bezskuteczności egzekucji alimentów. ZUS w uzasadnionych wypadkach mógł umorzyć dług zobowiązanego wobec funduszu.

Jeżeli uprawniony już raz znalazł się w systemie funduszu, pozostawał w nim, nawet jeśli osiągał dochody znacznie wyższe od kryterium granicznego. Od 1 maja 2004 r. weszła w życie ustawa o świadczeniach rodzinnych. Wedle tej ustawy docelowo wszystkie świadczenia rodzinne mają wypłacać gminy lub na mocy upoważnienia - ośrodki pomocy społecznej. Takie rozwiązanie wprowadzane będzie jednak sukcesywnie do końca sierpnia 2006 r.

Oprócz świadczenia alimentacyjnego niepełna rodzina mogła ubiegać się o zasiłek rodzinny, pielęgnacyjny lub wychowawczy.

Rzeczpospolita 19.10.05

Michał Włodarczyk - Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.