Gosposia w domu na umowę o pracę

W piątek 17 czerwca 2005 r. została uchwalona ustawa o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Jest to istotna regulacja (na razie ciągle na etapie projektu, nei wypowiedział się w jej sprawie jeszcze Senat), ponieważ miałaby dotyczyć tych osób, które na dzień dzisiejszy „oficjalnie nie pracują”. Dlatego to właśnie omawiana ustawa proponuje wprowadzenie regulacji zatrudniania w gospodarstwach domowych. Obecnie do legalnego o powszechniejszego zatrudniania osób fizycznych w gospodarstwach domowych zniechęcają wysokie koszty zatrudnienia i konieczność sprostania różnego rodzaju obowiązkom o charakterze biurokratycznym. Omawiane przepisy mają stymulować tworzenie miejsc pracy w gospodarstwach domowych oraz pobudzać i utrwalać zainteresowanie korzystaniem z pomocy osób trzecich przy prowadzeniu tych gospodarstw, a w przyszłości funkcjonowanie gospodarstw domowych jako jednego ze stałych segmentów rynku pracy. Jednak ze względy na szczególne wymagania stawiane osobom wykonującym pracę zarobkową w gospodarstwach domowych przewiduje się, że objęcie osoby bezrobotnej taką formą aktywizacji zawodowej będzie zależało od zgody tej osoby.

Co konkretnie proponuje projekt?

Regulacja ta przewiduje:
- wskazanie jednorodnej podstawy prawnej wykonywania przez osoby bezrobotne pracy zarobkowej w gospodarstwie domowym, byłaby to umowa aktywizacyjna,
- określenie szczególnych zadań powiatowych urzędów pracy związanych z aktywizacją zawodową bezrobotnych w gospodarstwach domowych, w tym zakresie akt ten przewiduje zobowiązanie tych urzędów do gromadzenia ofert pracy w gospodarstwach domowych, prowadzenia rejestru umów aktywizacyjnych i wydawania osobom prowadzącym gospodarstwo domowe zaświadczeń potwierdzających rejestrację wiążącej ich umowy aktywizacyjnej, udzielania pomocy organizacyjnej i prawnej osobom prowadzącym gospodarstwo domowe i osobom bezrobotnym zainteresowanym wykonywaniem pracy zarobkowej w gospodarstwie domowym,
- określenie zabezpieczeń prawnych eliminujących nadużycia (zakaz pozostawania osoby bezrobotnej stroną więcej niż jednej umowy aktywizacyjnej, zakaz zawarcia umowy aktywizacyjnej między osobami spokrewnionymi lub spowinowaconymi do drugiego stopnia,
- nałożenie na osoby prowadzące gospodarstwa domowe określonych obowiązków związanych z aktywizacją zawodową osób bezrobotnych w tych gospodarstwach (informowania powiatowego urzędu pracy o możliwości podjęcia przez bezrobotnego pracy zarobkowej w danym gospodarstwie domowym o wymaganiach stawianym kandydatom do tej pracy, zgłoszenia do pup faktu zawarcia z bezrobotnym umowy aktywizacyjnej i złożenia w tym urzędzie kopii zawartej umowy),
- przyznanie ulgi podatkowej osobie prowadzącej gospodarstwo domowe, która zawarła umowę aktywizacyjną z bezrobotnym – w celu utworzenia miejsca pracy w tym gospodarstwie i zapewnienia tej osobie motywacji finansowej do włączenia się w proces aktywizacji zawodowej bezrobotnych (ulga podatkowa będzie przysługiwać wyłącznie płatnikom podatku dochodowego od osób fizycznych oraz osiągającym przychody podlegające opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem, bądź będzie przysługiwać w formie odliczenia od podatku dochodowego od osób fizycznych po każdym okresie 12-miesięcznego nieprzerwanego trwania umowy aktywizacyjnej, odliczenie od podatku obejmie poniesione  i udokumentowane wydatki na opłacenie składek na ubezpieczenie społeczne).

Co projektowana ustawa rozumie pod pojęciem pracy w gospodarstwie domowym?

W rozumieniu nowej ustawy pracą zarobkową w gospodarstwie domowym jest wykonywanie na rzecz osób wspólnie zamieszkujących i gospodarujących w takim gospodarstwie, czynności związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego lub pełnienie opieki nad osobą zamieszkującą w gospodarstwie domowym.

Natomiast osobą prowadzącą gospodarstwo domowe jest osoba:
1. spośród osób wspólnie zamieszkujących i gospodarujących w takim gospodarstwie,
2. jednoosobowe prowadząca gospodarstwo domowe
- która podjęła powyżej opisane czynności w celu powierzenia bezrobotnemu pracy zarobkowej w swoim gospodarstwie domowym lub jest stroną umowy, którą zawarła w tym celu z bezrobotnym.

Co to jest umowa aktywizacyjna?

Zgodnie z postanowieniami omawianej ustawy podstawą wykonywania pracy zarobkowej w gospodarstwie domowym przez bezrobotnego jest umowa o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. Umowa ta – zawierana w formie pisemnej – nosić będzie nazwę „umowy aktywizacyjnej”.

Pamiętaj, że:

  • Zawarcie umowy aktywizacyjnej podlega zgłoszeniu do powiatowego urzędu pracy, właściwego dla miejsca zamieszkania lub pobytu bezrobotnego, do zgłoszenia dołącza się kopię zawartej umowy (zgłoszenia tego ma dokonać osoba prowadząca gospodarstwo domowe, która zawarła umowę aktywizacyjną).


Źródło:

  • Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druk 3881)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika