Ile zapłacimy za kartę pojazdu?

Kto wydaje kartę pojazdu?

Zgodnie z ustawą - Prawo o ruchu drogowym, producent lub importer nowych pojazdów jest obowiązany wydać kartę pojazdu dla każdego pojazdu samochodowego wprowadzonego do obrotu handlowego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Karta pojazdu jest przekazywana właścicielowi pojazdu.  

Natomiast kartę pojazdu dla pojazdu samochodowego, innego niż wymieniony na początku, wydaje, za opłatą i po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej, właściwy w sprawach rejestracji starosta przy pierwszej rejestracji pojazdu na terytorium Polski, z wyłączeniem pojazdów zabytkowych i pojazdów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu i Straży Granicznej.Przez „pojazd” należy przy tym rozumieć środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszynę lub urządzenie do tego przystosowane. 

Porady prawne

Dlaczego dotychczasowe opłaty za karty pojazdu zostały uznane za niezgodne z Konstytucją?

17 stycznia 2006 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że § 1 ust. 1 dotychczas obowiązującego rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 28 lipca 2003 r. w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu jest niezgodny z ustawą - Prawo o ruchu drogowym oraz z Konstytucją. Powyższy przepis traci moc obowiązującą z dniem 1 maja 2006 r. (sygn. U 6/04).

Zakwestionowany przepis zawyżał wysokość opłaty i tym samym rozporządzenie wykraczało poza zakres upoważnienia zawartego w ustawie. Rozporządzenie może natomiast być wydane wyłącznie na podstawie wyraźnego, szczegółowego upoważnienia ustawy, w granicach tego upoważnienia i w celu wykonania ustawy. Ustanowiona w kwestionowanym przepisie opłata stanowi - ze względu na niewspółmierność do rzeczywistych kosztów druku i dystrybucji kart pojazdów - rodzaj daniny publicznej. Zdaniem Trybunału tego rodzaju danina może być nałożona wyłącznie w drodze ustawy, a nie przez rozporządzenie.

W jakiej wysokości opłata za kartę pojazdu ma być pobierana od 15 kwietnia 2006 r.? 

W związku z powyższym zostało wydane i z dniem 15 kwietnia 2006 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 28 marca 2006 r. w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu. w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu

Na jego podstawie za wydanie karty pojazdu przy pierwszej rejestracji pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej organ rejestrujący ma pobierać opłatę w wysokości 75 zł. 

Taką samą opłatę w wysokości 75 zł trzeba będzie organowi rejestrującemu zapłacić za wydanie wtórnika karty pojazdu. 

Podstawa prawna:

  • Rozporządzenie Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 28 marca 2006 r. w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu (Dz. U. 2006 r., Nr 59, poz. 421)

  • Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. 2005 r., Nr 108, poz. 908, ze zm.)


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika