Tzw. serwisy pożyczkowe zdobywają coraz większą popularność wśród pożyczających oraz pożyczkobiorców. Ci pierwsi zarabiają na pożyczce więcej niż na bankowej lokacie, drudzy płacą mniejsze odsetki w porównaniu z ofertami banków. Według urzędu skarbowego osoby pożyczające pieniądze w internecie powinny płacić PIT tak jak wszyscy przedsiębiorcy - informuje Rzeczpospolita. Innego zdania są eksperci: „Większość osób pożyczających przez Internet nie należy do klasycznych przedsiębiorców. Zawierają umowy sporadycznie i spontanicznie, nie dysponują infrastrukturą niezbędną do prowadzenia działalności w sposób zorganizowany. Oczywiście mogą się zdarzyć tacy podatnicy, dla których jest to jedyne źródło utrzymania, angażują spory kapitał i regularnie zawierają transakcje. Wtedy mogą spełnić przesłanki działalności gospodarczej z ustawy o PIT" - mowił Rzeczpospolitej Marcin Rogalski, doradca podatkowy w PricewaterhouseCoopers.
Internetowe pożyczki pod okiem fiskusa
Powiązane artykuły
Pożyczka dla mikroprzedsiębiorców w ramach tarczy antykryzysowej
Pożyczka dla mikroprzedsiębiorców ma umożliwiać pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, np. podatków, składek czy kosztów wynajmu lokalu.
Umowa pożyczki
Ta porada pomoże Ci podjąć decyzję, czy i jaką umowę pożyczki zawrzeć, a także jaka forma zawarcia tej umowy powinna być zachowana. Dowiesz się także, kiedy masz obowiązek płacenia odsetek (...)
Jaki podatek od czynności cywilnoprawnych trzeba zapłacić od pożyczki?
Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają między innymi umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku. Obowiązek podatkowy wynikający z (...)
Umowa najmu lokalu mieszkalnego 2025 - Kompletny poradnik prawny
? Jak zawrzeć umowę najmu lokalu w 2025? ? Prawa i obowiązki stron ? Nowe przepisy podatkowe ? Wzór umowy ? Praktyczne porady prawne
Przesunięcia majątkowe we wspólności majątkowej małżeńskiej
Gdy między małżonkami istnieje wspólność majątkowa, mamy do czynienia z trzema majątkami: majątkiem wspólnym oraz dwoma majątkami osobistymi każdego z małżonków. Oczywiście w wielu przypadkach (...)
Podział majątku wspólnego małżonków, rozwód i separacja
Kompleksowy przewodnik dotyczący podziału majątku wspólnego małżonków w 2025 roku. Procedury rozwodowe, separacja, praktyczne porady prawne i aktualne przepisy.
Tzw. ułatwienia w podatkach dochodowych na 2019 r.
Ustawa z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw została (...)
Kiedy przedawniają się roszczenia? Jakie są skutki przedawnienia?
Kompletny przewodnik po przedawnieniu roszczeń w 2025 roku. Terminy przedawnienia, skutki, ochrona konsumentów, mediacja i zawezwanie do próby ugodowej.
Ulga odsetkowa do rozliczenia PIT za 2020 rok
Podatnik podlegający w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (polski rezydent podatkowy), który między 1 stycznia 2002 r. a 31 grudnia 2006 r. zaciągnął kredyt na zaspokojenie własnych (...)
Sprzedaż na raty
Kodeks cywilny reguluje umowę sprzedaży niejednolicie, a konkretnie przewiduje kilka szczególnych rodzajów umowy sprzedaży. Pośród kilku innych rodzajów jest też sprzedaż (...)