Jak korzystać ze środowiska?

Czego dotyczą nowe przepisy?

19 sierpnia 2007 r. wchodzi w życie większa część gruntownej nowelizacji Prawa ochrony środowiska. Ma ona na celu przede wszystkim transpozycję przepisów dyrektywy 2004/107/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 grudnia 2004 r. w sprawie arsenu, kadmu, rtęci, niklu i wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych w otaczającym powietrzu.

Zmiany służą ponadto uporządkowaniu przepisów dotyczących postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko, ochrony środowiska przed hałasem oraz właściwości organów ochrony środowiska, usprawnieniu procedury oceny oddziaływania na środowisko, a także umożliwieniu dalszego udzielania pomocy publicznej na ochronę środowiska ze środków będących w dyspozycji tych funduszy. 

Porady prawne

Nowelizacja ta ujednolica przepisy prawne dotyczące zasad nabywania lub zbywania udziałów i akcji w spółkach oraz obligacji przez Narodowy Fundusz i wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz eliminuje wątpliwości w zakresie możliwości korzystania przez jednostki budżetowe ze środków funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej na realizację zadań z zakresu ochrony środowiska. 

Wyżej tylko sygnalizujemy zmiany, których jest bardzo wiele, w tym dotyczących wydawania rozmaitych decyzji administracyjnych związanych z korzystaniem ze środowiska i projektów mających wpływ na środowisko.

Jak będzie określany poziom substancji w powietrzu?

W polskim prawie do chwili obecnej funkcjonuje jedynie pojęcie poziomu dopuszczalnego, tymczasem zgodnie z unijnymi regulacjami konieczne było wprowadzenie zróżnicowania poziomów substancji w powietrzu - czyli stężenia substancji w powietrzu w odniesieniu do ustalonego czasu lub opad takiej substancji w odniesieniu do ustalonego czasu i powierzchni - na: 

  • poziom dopuszczalny - tzn. poziom substancji, który ma być osiągnięty w określonym terminie i który po tym terminie nie powinien być przekraczany; poziom dopuszczalny jest standardem jakości powietrza,
  • poziom docelowy - tj. poziom substancji, który ma być osiągnięty w określonym czasie za pomocą ekonomicznie uzasadnionych działań technicznych i technologicznych; poziom ten określa się w celu zapobiegania lub ograniczania szkodliwego wpływu danej substancji na zdrowie ludzi lub środowisko jako całość,
  • poziom celu długoterminowego - a więc poziom substancji, poniżej którego, zgodnie ze stanem współczesnej wiedzy, bezpośredni szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi lub środowisko jako całość jest mało prawdopodobny; poziom ten ma być osiągnięty w długim okresie czasu, z wyjątkiem sytuacji, gdy nie może być osiągnięty za pomocą ekonomicznie uzasadnionych działań technicznych i technologicznych;

Jak prowadzący instalację oraz użytkownik urządzenia są obowiązani zapewnić wykonanie pomiarów wielkości emisji lub innych warunków korzystania ze środowiska?

Zgodnie ze zmienionymi przepisami, prowadzący instalację oraz użytkownik urządzenia są obowiązani zapewnić wykonanie pomiarów wielkości emisji lub innych warunków korzystania ze środowiska przez: 

  1. akredytowane laboratorium w rozumieniu ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności lub 
  2. laboratorium posiadające uprawnienia do badania właściwości fizykochemicznych, toksyczności i ekotoksyczności substancji i preparatów nadane w trybie ustawy z dnia 11 stycznia 2001 r. o substancjach i preparatach chemicznych

- w zakresie badań, do których wykonywania są obowiązani. 

Prowadzący instalację oraz użytkownik urządzenia, posiadający certyfikat systemu zarządzania jakością, będą mogli wykonywać pomiary wielkości emisji lub innych warunków korzystania ze środowiska, do których wykonywania są obowiązani, we własnym laboratorium, pod warunkiem że laboratorium to jest również objęte systemem zarządzania jakością. 

Powyższych zasad nie będzie się jednak stosowało do wykonywania pomiarów: 

  1. ilości pobieranej wody, do których są obowiązani prowadzący instalację oraz użytkownik urządzenia; 
  2. wielkości emisji, do których jest obowiązana służba radiokomunikacyjna amatorska w rozumieniu art. 2 pkt 37 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zmianie ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2007 r., Nr 88, poz. 587);
  • Dyrektywa 2004/107/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 grudnia 2004 r. w sprawie arsenu, kadmu, rtęci, niklu i wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych w otaczającym powietrzu (Dz. Urz. UE L 23 z 26.01.2005, str. 3)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika