Jak małżonkowie będą odpowiadać za zobowiązania?

Okazuje się, że nawet tam, gdzie prawo jest jasno i przejrzyście napisane, nie zabraknie głosów prorokujących poważne problemy przy jego stosowaniu.

(...)W konsekwencji tego zaspokojenie wierzytelności powstałych z pozostałych zobowiązań dłużnika małżonka może nastąpić tylko z majątku osobistego dłużnika oraz z enumeratywnie wyliczonych składników majątku wspólnego (pobrane przez dłużnika wynagrodzenie za pracę, dochód uzyskany z innej działalności zarobkowej, korzyści uzyskane z praw autorskich i praw pokrewnych, prawa własności intelektualnej oraz inne prawa twórcy); przy czym w sytuacji, gdy wierzytelność powstała w związku z prowadzonym przez dłużnika przedsiębiorstwem, wymieniony ostatnio katalog ulega poszerzeniu o składniki majątkowe tegoż przedsiębiorstwa.

Porady prawne

(...)Kluczowa nowelizacja prawa rodzinnego i procedury cywilnej polega rzeczywiście na wprowadzeniu do systemu prawa materialnego i formalnego instytucji zgody małżonka dłużnika jako warunku kierowania egzekucji do majątku wspólnego. Od razu trzeba jednak odróżnić tę zgodę od innego rodzaju zgody, która stanowi konieczną przesłankę ważności czynności prawnej zdziałanej przez współmałżonka (art. 37 k.r.o.).

Rzeczpospolita 31.12.2004 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika