Jak ocenić kulturę osobistą policjantów?
Za lekceważenie obywateli i przedmiotowe ich traktowanie funkcjonariusz dostanie jeden punkt. Na najwyższą ocenę zasłuży wtedy, gdy będzie uważny i pełen szacunku wobec interesanta.
Wówczas na karcie oceny przełożony postawi mu sześć punktów – zakłada nowe rozporządzenie w sprawie opiniowania służbowego policjantów (Dz.U. 2010, nr 170, poz. 1145). Dokument wszedł w życie 17 grudnia 2010 roku.
Rozporządzenie ma na celu zmniejszenie subiektywizmu podczas formułowania opinii o mundurowych. Opiniujący wezmą pod uwagę realizację zadań i czynności przez funkcjonariusza oraz jego kompetencje.
Oceniane będzie nie tylko to, czy policjant przychodzi na czas do pracy, lecz także jego kultura osobista czy umiejętność współpracy z kolegami.
W przypadku kultury osobistej pod uwagę zostanie wzięte to, czy funkcjonariusz tworzy przyjazną atmosferę przy rozmowie z interesantem, umożliwia mu przedstawienie własnych racji czy służy pomocą. W zależności od stopnia kultury przyznawane będą punkty w skali sześciostopniowej.
Oceniający mogą wydać na koniec opinię pozytywną lub stwierdzić, że policjant jest nieprzydatny do służby. Można też zalecić, by przenieść go na niższe stanowisko, odpowiadające jego zachowaniu, wiedzy i kompetencjom.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?