Jak podatnicy będą mogli przekazywać "odpis 1% podatku"?

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy zmiany procedury przekazywania "odpisu 1%" przez podatników, ponadto posłowie wnioskodawcy wnoszą o podniesienie kwoty odpisu z 1% do 2%. Propozycją tą zajmuje się teraz Sejm.

Jak ma się zmienić procedura przekazywania "odpisu 1%" przez podatników?

Projekt jest próbą naprawienia błędu popełnionego przez Sejm w związku z nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z 16 listopada 2006 r.

Do 1 stycznia 2007 r. obowiązywał przepis, który przewidywał, że podatnik mógł skorzystać z prawa do odliczenia na rzecz wybranych organizacji pożytku publicznego 1% podatku. Jednocześnie wpłat na rzecz tych organizacji mógł dokonać w trakcie całego roku podatkowego, nie później jednak niż do upływu terminu określonego dla złożenia tego zeznania. Oznaczało to, że ostateczny termin na dokonanie takich wpłat upływał 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Regulacje te zostały zmienione ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw. Nowe regulacje spowodowały, że:

  • przekazania kwoty z tytułu „odpisu 1%" dokonać może jedynie naczelnik urzędu skarbowego z upoważnienia i wskazania podatnika, co jednocześnie oznacza, że podatnik - po pierwsze - nie może dokonać wpłat samodzielnie, po drugie - jego wskazanie może dotyczyć tylko jednej organizacji pożytku publicznego wybranej z rejestru sądowego. Obligacja ustawowa zobowiązuje naczelnika właściwego urzędu skarbowego do dokonania wpłaty stosownej kwoty - pomniejszonej o koszt przelewu bankowego - w terminie trzech miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego, a więc dodatkowo opóźnia termin przekazania wpłat na rzecz organizacji pożytku publicznego,

  • kwota „odpisu 1%" znana jest dopiero w momencie złożenia rocznego zeznania podatkowego za dany rok i jednocześnie wynika z obliczeń dokonanych w tymże zeznaniu, co oznacza, że kwota ta może być znana najwcześniej w dniu 1 stycznia nowego roku podatkowego,

  • podatnik utracił możliwość wskazania osoby lub przedsięwzięcia na rzecz, których przekazuje kwotę wynikającą z „odpisu 1%".

Wprowadzone w 2006 r. rozwiązanie miało być zdecydowanym ułatwieniem procedur przekazywania „odpisu 1%" przez podatników na rzecz wskazanych organizacji pożytku publicznego. Okazało się jednak, że z drugiej strony powstało zagrożenie osłabienia przedsiębiorczości i aktywności dla pozyskiwania aprobaty podatników dla dysponowania „odpisem 1%" - osób bezpośrednio zainteresowanych gromadzeniem środków na działalność pomocową i charytatywną ale także i tych, którzy mogli być skłonni przekazać swoją część podatku dochodowego, ale tylko na konkretny cel. Stąd pojawiały się postulaty podjęcia inicjatywy legislacyjnej umożliwiającej przywrócenie przepisu obowiązującego przed nowelizacją z listopada 2006 r., a umożliwiającego dysponowanie „odpisem 1%" i przez cały rok podatkowy, i na rzecz wielu organizacji pożytku publicznego, i ze wskazaniem osoby lub przedsięwzięcia gratyfikowanych.

Posłowie wnioskodawcy proponują więc rozwiązanie dające podatnikowi prawo wyboru procedury bądź aktualnie obowiązującej, bądź obowiązującej do nowelizacji z listopada 2006 r.

Od kiedy będzie można więcej odpisać od podatku?

Jednocześnie posłowie wnioskodawcy wnoszą o podniesienie kwoty odpisu z 1% do 2%.

Planowo proponowana ustawa ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2009 r.

Podstawa prawna:

  • Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (sejmowy druk nr 463)


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika