Przy interpretacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych należy uwzględnić cel, jaki chciał osiągnąć ustawodawca, wprowadzając do niej określone zmiany – pisze Robert Pasternak, radca prawny z Deloitte, członek zarządu SM Poznańska 23. Moim zdaniem możliwa jest taka interpretacja art. 7 ust. 2 ustawy z 14 czerwca 2007 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, dzięki której tysiące osób, którym przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, mogłoby nabyć choćby spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, gdy ze względu na stan prawny gruntu, na którym stoją ich budynki, nie mogą obecnie nabywać odrębnej własności lokali. Niektóre spółdzielnie mieszkaniowe odmawiają im takiego przekształcenia, argumentując, iż nie zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 7 ust. 2 noweli.
Jak przekształcić prawo lokatorskie we własnościowe?
Powiązane artykuły
Czy warto kupować mieszkanie spółdzielcze?
W przeciwieństwie do dewelopera, który umowy z klientami kreuje na podstawie kodeksu cywilnego, spółdzielnia mieszkaniowa działa w oparciu o przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych i Prawa (...)
Prawo do korzystania z mieszkania współmałżonka
Zgodnie z art. 28[1] Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli prawo do mieszkania przysługuje jednemu małżonkowi, drugi małżonek jest uprawniony do korzystania z tego mieszkania w celu zaspokojenia (...)
W jaki sposób powstaje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego?
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu należy do ograniczonych praw rzeczowych. Oznacza to tyle, iż po pierwsze prawo to obciąża cudzą rzecz, w tym wypadku cudzą nieruchomość, a po drugie, (...)
Czy już w sprawie o rozwód możliwy jest podział majątku dorobkowego przez małżonków?
Zasadniczo i najczęściej podział majątku dorobkowego dokonuje się po uzyskaniu przez małżonków rozwodu, gdzie zainteresowani mogą podzielić swoje dobra, czy to w drodze umowy, czy też w drodze (...)
Umowa dożywocia 2025 - na czym polega i jak zawrzeć?
Wszystko o umowie dożywocia w 2025 roku. Dowiedz się na czym polega, jak zawrzeć, jakie ma zalety i wady. Praktyczny przewodnik z przykładami i aktualnym stanem prawnym.
Ulga mieszkaniowa w podatku od spadków i darowizn
Tzw. ulga mieszkaniowa polega na tym, że w przypadku nabycia budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego (...)
Hipoteka w Polsce - Wszystko o zabezpieczeniu kredytu
Kompletny przewodnik po hipotece w Polsce w 2025 roku. Dowiedz się jak ustanowić hipotekę, jakie są jej rodzaje, koszty i procedury. Praktyczne porady prawne.
Licytacja komornicza mieszkania z obciążeniami
Nierzadko zdarza się, że mieszkanie zakupione na licytacji komorniczej obciążone jest ograniczonymi prawami rzeczowymi. Tak się dzieje w przypadku gdy na nabywanym mieszkaniu została ustanowiona (...)
Umowny dział spadku - kompletny poradnik prawny 2025
Kompleksowy poradnik po umownym dziale spadku w 2025 roku. Dowiedz się kiedy możesz dokonać podziału spadku, jakie są wymagania formalne i jak zalicza się darowizny na schedę spadkową.
Kiedy można podzielić majątek wspólny małżonków?
Dowiedz się kiedy można podzielić majątek wspólny małżonków, jakie są warunki ustania wspólności majątkowej i jak wygląda proces podziału. Aktualne przepisy 2025.