8.5.2018

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Jak sprawdzić historię pojazdu?

Sprawdź, żebyś się nie przejechał...

Trafiliście na auto marzeń? Zanim zdecydujecie się na kupno, sprawdźcie online jego historię. To proste. Warunek? Musicie mieć profil zaufany.

Nabywcy i właściciele samochodów kupowanych w Polsce lub importowanych z rynku wtórnego wybranych krajów europejskich oraz USA i Kanady mogą sprawdzić ich przeszłość na portalu historiapojazdu.gov.pl.

Co to jest usługa „Historia Pojazdu" i kto może z niej skorzystać?

„Historia Pojazdu" to usługa świadczona przez Ministerstwo Cyfryzacji dla wszystkich, którzy planują zakup używanego samochodu, motocyklu lub innego pojazdu zarejestrowanego w Polsce. Dane otrzymywane dzięki tej usłudze, mogą pomóc w ocenie stanu technicznego pojazdu oraz potwierdzeniu wiarygodności oferty sprzedawcy. Otrzymany raport można łatwo zapisać i wydrukować. Informacje o pojeździe otrzymuje się całkowicie bezpłatnie.

Po pierwsze: profil zaufany

W systemie widoczne są nie tylko pojazdy sprowadzone z zagranicy i już zarejestrowane w Polsce, ale także zagraniczne auta, które jeszcze nie znalazły się w Centralnej Ewidencji Pojazdów, a np. już są oferowane do sprzedaży.

Usługa jest bezpłatna. Aby z niej skorzystać, musisz zalogować się za pomocą profilu zaufanego. Chodzi o to, żeby zabezpieczyć zewnętrzny system przed hurtowym pozyskiwaniem z niego danych, a jednocześnie zapewnić dostęp indywidualnym kupującym. Przygotuj też numer rejestracyjny oraz VIN interesującego Cię auta, a także datę pierwszej rejestracji.

Jak uzyskać dane?

Wystarczy wpisać trzy dane:

  • numer rejestracyjny pojazdu,
  • datę pierwszej rejestracji pojazdu,
  • numer VIN - jest to unikalny numer pojazdu, który jest nadawany i umieszczany na pojeździe przez producenta.

Powyższe dane znajdują się m.in. w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu. Można je otrzymać od właściciela lub sprzedawcy.

Nie kupuj złomu

Jeśli wybrany przez nas samochód jest w bazie zagranicznej, to w zakładce „Dane zagraniczne” zobaczymy informacje w siedmiu kategoriach:

  • Kradzież,
  • Złomowanie,
  • Powypadkowy,
  • Uszkodzony,
  • "Przekręcony" licznik,
  • Niedopuszczony do ruchu,
  • Służył jako taxi.

W przypadku potwierdzenia danej kategorii, w systemie pojawi się alert zaznaczony czerwonym wykrzyknikiem. Jeśli pojazdu nie ma w bazie zagranicznej, system również nas o tym poinformuje – na ekranie wyświetli się stosowna informacja tekstowa.

Sprawdź historię pojazdu - kliknij!

Porady prawne

Zaufaj historii

Obecnie historia pojazdu umożliwia sprawdzenie aut pochodzących z wybranych krajów europejskich (m.in. z Francji, Belgii, Holandii, Włoch, Szwecji) a także z USA i Kanady.
Serwis historiapojazdu.gov.pl wystartował w czerwcu 2014 r. i od momentu uruchomienia cieszy się ogromną popularnością wśród potencjalnych nabywców używanych aut, którzy weryfikują ich przeszłość.

Czego można się dowiedzieć?

Usługa wyświetla informacje gromadzone od momentu pierwszej rejestracji pojazdu w Polsce. Pozwala sprawdzić m.in.:

  • dane techniczne, takie jak pojemność i moc silnika czy rodzaj paliwa,
  • terminy obowiązkowych badań technicznych, które przechodził pojazd, w tym informację, czy posiada aktualne badanie,
  • odczyt licznika zarejestrowany podczas badań technicznych (Uwaga: w CEP gromadzi się informacje o odczycie licznika począwszy od 2014 roku),
  • informację, czy posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
  • liczbę właścicieli i województwo rejestracji,
  • informację, czy pojazd był własnością firmy/organizacji, czy osoby prywatnej,
  • czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako kradziony.

Skąd pochodzą dane?

Dane pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Jest to rejestr prowadzony przez Ministra Cyfryzacji na podstawie przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Dane do Ewidencji przekazywane są od 2004 r. przez kilka tysięcy niezależnych od Ministra Cyfryzacji podmiotów, korzystających z różnych narzędzi teleinformatycznych, co w niektórych przypadkach może powodować niezgodności danych. Prace nad usunięciem możliwych niezgodności danych zawartych w CEPiK są przedmiotem projektu CEPiK 2.0 i docelowo mają doprowadzić do znacznego ich ograniczenia. Otrzymane w ramach raportu informacje nie powinny być jedynym kryterium decyzji o zakupie pojazdu, mogą one jednak znacząco pomóc kupującemu w ocenie oferty.

Otrzymane w ramach raportu informacje nie powinny być jedynym kryterium decyzji o zakupie pojazdu, mogą one jednak znacząco pomóc kupującemu w ocenie oferty. Informacje zaprezentowane w sekcji „Dane zagraniczne” pochodzą z systemu zewnętrznego i opierają się na danych uzyskiwanych przez ten system m.in. z terenu USA, Kanady i niektórych krajów europejskich, m.in. Belgii, Holandii, Hiszpanii, Szwecji, Norwegii.

Inne informacje o tym pojeździe, w tym ryzyka, zidentyfikowane w innych krajach, mogą nie być włączone do tego raportu.

Zobacz przykładowy raport 
Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Ułatwienia dla kierowców i właścicieli pojazdów

Ułatwienia dla kierowców i właścicieli pojazdów

3 września 2020 r. w Dzienniku Ustaw opublikowana została ustawa z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1517) wprowadzająca szereg ułatwień dla właścicieli pojazdów i kierujących pojazdami oraz uproszczeń w (...)

Ułatwienia dla kierowców

Ułatwienia dla kierowców

Zmiany weszływ życie Koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego, kiedy skończy się miejsce na pieczątki z badania technicznego, brak konieczności wożenia ze sobą dokumentu prawa jazdy, możliwość zarejestrowania pojazdu w miejscu czasowego zamieszkania – to najważniejsze zmiany, które (...)

CEPiK po zmianach

CEPiK po zmianach

CEPiK 2.0 wystartował – duże zmiany dla kierowców Od 13 listopada 2017 r. obowiązują przepisy znowelizowanej ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Dla wielu instytucji, np. stacji kontroli pojazdów, Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, czy Straży Granicznej wiąże (...)

Ułatwienia i oszczędności dla kierowców oraz właścicieli pojazdów

Ułatwienia i oszczędności dla kierowców oraz właścicieli pojazdów

Sejm przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, wprowadzający szereg ułatwień dla właścicieli pojazdów i kierujących pojazdami oraz uproszczeń w procedurach związanych z rejestracją pojazdów. Rządowy projekt przedłożony (...)

Dane z dowodu rejestracyjnego „trafiły” na smartfony

Dane z dowodu rejestracyjnego „trafiły” na smartfony

Na to czekali kierowcy!  Aplikacja mObywatel wzbogaciła się o kolejną usługę. To mPojazd - czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego pojazdu, karty pojazdu oraz informacja o aktualnej polisie OC. mObywatel to bezpłatna i oficjalna publiczna aplikacja mobilna, wydawana (...)

Profil Zaufany służy przedsiębiorcy i obywatelowi

Profil Zaufany służy przedsiębiorcy i obywatelowi

Dzięki Profilowi Zaufanemu niemal wszystkie sprawy urzędowe możesz załatwiać z domu.  Czym jest Profil Zaufany? Mówiąc w skrócie: to Twoja cyfrowa tożsamość, Twoje cyfrowe „ja”. Profil Zaufany to zbiór informacji o użytkowniku, który umożliwia (...)

Bezpieczne wakacje dzieci i młodzieży

Bezpieczne wakacje dzieci i młodzieży

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży na wakacjach - pod okiem rodziców Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież. Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo (...)

Koniec kart pojazdu i nalepek kontrolnych

Koniec kart pojazdu i nalepek kontrolnych

Od 4 września 2022 r. nie są już wydawane karty pojazdu i nalepki kontrolne Od 4 września 2022 r. wydawanie karty pojazdu i nalepki kontrolnej nie jest konieczne, bo organy rejestrujące pojazdy oraz organy kontroli ruchu drogowego mają dostęp do centralnej ewidencji pojazdów. Taką możliwość (...)

Jak uzyskać prawo jazdy?

Jak uzyskać prawo jazdy?

Chcesz uzyskać prawo jazdy? A może już je masz i chcesz uzyskać pozwolenie na kolejną kategorię? Dowiedz się, jak wygląda cały proces - od złożenia wniosku, przez kurs i egzamin, po odbiór dokumentu. Wniosek o prawo jazdy można złożyć w urzędzie lub przez Internet. Wniosek (...)

Kupno używanego auta będzie bezpieczniejsze

Kupno używanego auta będzie bezpieczniejsze

Sejm przyjął dzisiaj ustawę o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Po wejściu w życie tej regulacji uruchomione zostaną dwie e-usługi Historia Pojazdu i Bezpieczny autobus. Dzięki e-usłudze Historia Pojazdu, każdy zainteresowany kupnem używanego pojazdu, zarejestrowanego w Polsce, (...)

mPojazd na iPhony

mPojazd na iPhony

Kierowcy, którzy używają telefonów komórkowych z systemem iOS, czekali na to od dawna. mPojazd, czyli jedna z najpopularniejszych usług aplikacji mObywatel, jest już dostępna w smartfonach z systemem iOS. Od zeszłego roku kierowcy nie muszą już wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego (...)

Warto mieć aktualną polisę OC!

Warto mieć aktualną polisę OC!

Rzecznik Finansowy przypomniał, że w związku ze wzrostem płacy minimalnej, od stycznia 2022 roku wzrosły kary za brak obowiązkowych ubezpieczeń. Większa opłata karna Z początkiem 2022 roku, wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę, wzrosła również wysokość opłaty karnej za (...)

Od 1 października pojedziemy bez dowodu rejestracyjnego

Od 1 października pojedziemy bez dowodu rejestracyjnego

O czym powinni pamiętać wszyscy kierowcy? Marek Zagórski, minister cyfryzacji, podpisał komunikat, dzięki któremu od 1 października 2018 r. kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu i polisy OC (potwierdzenia ubezpieczenia). Do tego czasu (...)

„Mój Pojazd” - dowiedz się więcej...

„Mój Pojazd” - dowiedz się więcej...

„Mój Pojazd” – nowy rozdział w budowie systemu usług publicznych Dane gromadzone w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK 2.0) będą dostępne nie tylko dla urzędników, ale też dla obywateli. Ministerstwo Cyfryzacji w ramach (...)

Wykaz podatników VAT

Wykaz podatników VAT

20 grudnia 2019 r.Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe, które dotyczą zasad korzystania z danych zawartych w utworzonym z dniem 1 września 2019 r. Wykazie podatników VAT, zwanym dalej także ,,Wykazem”. Dowiedz się, co z nich wynika. ##baner## Ogólne wyjaśnienia (...)

Jak potwierdzić tożsamość smartfonem?

Jak potwierdzić tożsamość smartfonem?

mDokumenty. Potwierdzaj tożsamość smartfonem (wersja BETA) Jeśli chcesz sprawdzić tożsamość innej osoby lub potwierdzić swoją, to możesz to zrobić za pomocą darmowej aplikacji mObywatel na smartfon — na przykład gdy masz stłuczkę, podpisujesz z kimś umowę albo chcesz wypożyczyć (...)

Internetowe Konto Pacjenta

Internetowe Konto Pacjenta

Chcesz sprawdzić historię swoich e-recept i e-skierowań? Nie pamiętasz, jaką dawkę leku lekarz przepisał twojemu dziecku? Zaloguj się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP) i zyskaj dostęp do tych i wielu innych danych medycznych. IKP będzie ci potrzebne także do realizacji e-recept. Sprawdź, (...)

Kilka rad na wakacje...

Kilka rad na wakacje...

Z jednej strony wakacyjny wyjazd to świetna sprawa. Z drugiej – to masa spraw, z którymi musimy się uwinąć zanim ruszymy. Robimy wszystko, żebyście musieli się skupiać tylko na tym co najważniejsze – wypoczynku. Nie ma wakacji bez cyfryzacji! Nie ma wolnego (...)

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów i jej opodatkowanie VAT-em

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów i jej opodatkowanie VAT-em

Pojęcie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów – warunki dla dostawcy i nabywcy  Wewnątrzwspólnotowa dostawę towarów ma miejsce, gdy następuje wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Przepisy (...)

Ubezpieczenie firmy – Twoja niezbędna ochrona

Ubezpieczenie firmy – Twoja niezbędna ochrona

Prowadzenie działalności gospodarczej to oprócz potencjalnych zysków także pewne ryzyko. Chociaż przedsiębiorca zdaje sobie z niego sprawę, to nie jest w stanie przewidzieć wszystkiego. Może przydarzyć mu się praktycznie wszystko – klęska żywiołowa, niewypłacalność (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Błędne zapewnienia sprzedającego a rękojmia

Błędne zapewnienia sprzedającego a rękojmia

Kupiłem ciągnik rolniczy w Polsce. Sprzedający zakupił go w 2001r. od firmy która sprowadziła go z Niemiec. Dokumentacja jaką miał sprzedający to odprawy celne, tłumaczenia i poświadczenie z urzędu w Niemczech o wyrejestrowaniu pojazdu i wpis o braku dowodu rejestracyjnego z powodu zagubienia.(dowodu (...)

Powody odmowy wypłaty odszkodowania

Powody odmowy wypłaty odszkodowania

Pewien ubezpieczyciel uznał, że samochód rozbity w wypadku (w 2002 roku) podlegał pod rozliczenie szkody jako szkody całkowitej i tutaj byliśmy zgodni. Towarzystwo nie wypłaciło 40000 zł na jaką był ubezpieczony samochód i zaniżyło kwotę wypłaty ponieważ uznało, że należy potrącić (...)

Warunki zajęcia samochodu przez komornika

Warunki zajęcia samochodu przez komornika

Kilkakrotnie jako wierzyciel w różnych sprawach wnioskowałem o zajęcie pojazdu należącego do dłużnika, w sprawach prowadzonych przez różnych komorników. W kilku wypadkach komornicy twierdzili, że zajęcie będzie możliwe tylko wtedy, gdy fizycznie natrafią na samochód, np. w garażu lub (...)

Przedawnienie należności celnych

Przedawnienie należności celnych

Kupiłem samochód, który jak się okazało nie miał opłaconego cła. Urząd Celny w Warszawie, ustalił, iż osobą odpowiedzialną za dokonanie nielegalnego wprowadzenia przedmiotowego pojazdu do obrotu na polskim obszarze celnym jest osoba, od której kupiłem samochód. Samochód jest w moim posiadaniu, (...)

Informacje od byłego pracodawcy

Informacje od byłego pracodawcy

W trakcie rekrutacji na określone stanowisko starannie przeglądam aplikacje złożone przez kandydatów zapraszanych na rozmowę kwalifikacyjną. Po przekazaniu danych jednego z kandydatów do dalszej rekrutacji w innym oddziale zobaczyłam, że w CV jako poprzednie miejsce pracy podał zakład pracy (...)

Informacje na pieczątce spółki

Informacje na pieczątce spółki

Czy jest konieczność umieszczania nazwisk na pieczątce wszystkich wspólników spółki cywilnej? Jakie przepisy to regulują? Przepisy prawa nie wprowadzają żadnego obowiązku umieszczania na pieczątce spółki cywilnej nazwisk wszystkich wspólników. W związku z tym nie jest to konieczne. (...)

Świadectwo pracy - informacje uzupełniajace

Świadectwo pracy - informacje uzupełniajace

Wydałem pracownikowi świadectwo pracy i nie wpisałem w informacji uzupełniających w pkt 6 świadectwa pracy, że w okresie zatrudnienia były odprowadzane i naliczane składki ZUS. Pracownik zakwestionował, że mam obowiązek wpisać taką treść dotyczącą naliczania i odprowadzania składek (...)

Informacje o majątku dłużnika

Informacje o majątku dłużnika

Skierowaliśmy opatrzony klauzulą wykonalności nakaz zapłaty do egzekucji. Wiemy że dłużnik posiada nieruchomości i samochody, znamy nr rejestracyjne nie znamy nr działek i ksiąg wieczystych, komornik żąda od nas sprawdzenia czy te samochody należą do dłużnika oraz o podanie nr działek (...)

Informacje od komornika

Informacje od komornika

Mam dłużnika. Jego dług wobec mnie jest przeterminowany, zatwierdzony prawomocnym wyrokiem sądu opatrzonym klauzulą wykonalności. 31.08.2006 skierowałam sprawę do komornika i wniosłam o wszczęcie egzekucji z całego majątku dłużnika, tj. ruchomości, wierzytelności, wszystkich rachunków (...)

Informacje bankowe dla Policji

Informacje bankowe dla Policji

Czy Policja przy wykonywaniu swoich czynnoci sprawdzających i operacyjnych może uzyskać od Banku dane osobowe użytkownika samochodu, który do chwili spłacenia kredytu jest własnością Banku bez pośrednictwa Sądu i Prokuratury? Zgodnie z Art. 105 ust.1 punkt 2 litera "L" ustawy prawo bankowe, (...)

Czy mam szansę na wypisane z MIG-RB?

Czy mam szansę na wypisane z MIG-RB?

Dzisiaj dowiedziałam się w banku że jestem wpisana do MIG-RB od 2014 roku. Wpisał mnie tam mój bank. Czy mam szansę na wypisane z MIG-RB? Przygotowana dla Pani opinia oparta została przede wszystkim na przepisach ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Prawo bankowe (Dz. U. Z 2015r. Nr 128 – j.t.) (...)

Jak usunąć swoją historię kredytowa z BIK?

Jak usunąć swoją historię kredytowa z BIK?

Czy mogę usunąć swoją historię kredytowa z BIK jeżeli nadal mam zaległości do spłacenia? Niniejsza opinia została sporządzona na podstawie przepisów ustawy Prawo bankowe (Dz.U.2012.1376 j.t.) – dalej: u.p.b. oraz aktualnych komentarzy doktryny i orzecznictwa odnoszących się (...)

Informacje o spółce z o.o.

Informacje o spółce z o.o.

Interesują mnie wszystkie informacje jawne, które mogę zdobyć o sp z o.o. W szczególności interesuje mnie dokładny bilans spółki. Gdzie mogę go zdobyć, oczywiście poza siedzibą spółki. A także proszę o podanie, jakie dokumenty i gdzie w sposób jawny mogę je otrzymać. Nadmieniam, iż (...)

Informacje o pracowniku dla komornika

Informacje o pracowniku dla komornika

Firma otrzymała zajęcie komornicze dotyczące wynagrodzenia jednego z pracowników. W piśmie komornik powołując się na art. 761 kpc, 882 kpc oraz następnie zażądał podania różnych informacji dotyczących pracownika: zestawienie wynagrodzenia z 3 ostatnich m-cy potwierdzone kopiami RMUA, numeru (...)

Świadectwo pracy - informacje o nagrodach

Świadectwo pracy - informacje o nagrodach

W ciągu ponad 5 lat pracy, w oparciu o umowę zawartą na czas nieokreślony, otrzymałem 3 nagrody w postaci oddzielnych wpłat na konto z zaznaczeniem, iż jest to nagroda oraz jednorazowo premię uznaniową w 3-krotnej wysokości maksymalnej premii zapisanej w umowie o pracę. W związku z powyższym (...)

Informacje od byłego pracodawcy

Informacje od byłego pracodawcy

W trakcie rekrutacji na określone stanowisko starannie przeglądam aplikacje złożone przez kandydatów zapraszanych na rozmowę kwalifikacyjną. Po przekazaniu danych jednego z kandydatów do dalszej rekrutacji w innym oddziale zobaczyłam, że w CV jako poprzednie miejsce pracy podał zakład pracy (...)

Informacje na pieczątce spółki

Informacje na pieczątce spółki

Czy jest konieczność umieszczania nazwisk na pieczątce wszystkich wspólników spółki cywilnej? Jakie przepisy to regulują? Przepisy prawa nie wprowadzają żadnego obowiązku umieszczania na pieczątce spółki cywilnej nazwisk wszystkich wspólników. W związku z tym nie jest to konieczne. (...)

Świadectwo pracy - informacje uzupełniajace

Świadectwo pracy - informacje uzupełniajace

Wydałem pracownikowi świadectwo pracy i nie wpisałem w informacji uzupełniających w pkt 6 świadectwa pracy, że w okresie zatrudnienia były odprowadzane i naliczane składki ZUS. Pracownik zakwestionował, że mam obowiązek wpisać taką treść dotyczącą naliczania i odprowadzania składek (...)

Informacje o majątku dłużnika

Informacje o majątku dłużnika

Skierowaliśmy opatrzony klauzulą wykonalności nakaz zapłaty do egzekucji. Wiemy że dłużnik posiada nieruchomości i samochody, znamy nr rejestracyjne nie znamy nr działek i ksiąg wieczystych, komornik żąda od nas sprawdzenia czy te samochody należą do dłużnika oraz o podanie nr działek (...)

Informacje od komornika

Informacje od komornika

Mam dłużnika. Jego dług wobec mnie jest przeterminowany, zatwierdzony prawomocnym wyrokiem sądu opatrzonym klauzulą wykonalności. 31.08.2006 skierowałam sprawę do komornika i wniosłam o wszczęcie egzekucji z całego majątku dłużnika, tj. ruchomości, wierzytelności, wszystkich rachunków (...)

Informacje bankowe dla Policji

Informacje bankowe dla Policji

Czy Policja przy wykonywaniu swoich czynnoci sprawdzających i operacyjnych może uzyskać od Banku dane osobowe użytkownika samochodu, który do chwili spłacenia kredytu jest własnością Banku bez pośrednictwa Sądu i Prokuratury? Zgodnie z Art. 105 ust.1 punkt 2 litera "L" ustawy prawo bankowe, (...)

Czy mam szansę na wypisane z MIG-RB?

Czy mam szansę na wypisane z MIG-RB?

Dzisiaj dowiedziałam się w banku że jestem wpisana do MIG-RB od 2014 roku. Wpisał mnie tam mój bank. Czy mam szansę na wypisane z MIG-RB? Przygotowana dla Pani opinia oparta została przede wszystkim na przepisach ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Prawo bankowe (Dz. U. Z 2015r. Nr 128 – j.t.) (...)

Jak usunąć swoją historię kredytowa z BIK?

Jak usunąć swoją historię kredytowa z BIK?

Czy mogę usunąć swoją historię kredytowa z BIK jeżeli nadal mam zaległości do spłacenia? Niniejsza opinia została sporządzona na podstawie przepisów ustawy Prawo bankowe (Dz.U.2012.1376 j.t.) – dalej: u.p.b. oraz aktualnych komentarzy doktryny i orzecznictwa odnoszących się (...)

Informacje o spółce z o.o.

Informacje o spółce z o.o.

Interesują mnie wszystkie informacje jawne, które mogę zdobyć o sp z o.o. W szczególności interesuje mnie dokładny bilans spółki. Gdzie mogę go zdobyć, oczywiście poza siedzibą spółki. A także proszę o podanie, jakie dokumenty i gdzie w sposób jawny mogę je otrzymać. Nadmieniam, iż (...)

Informacje o pracowniku dla komornika

Informacje o pracowniku dla komornika

Firma otrzymała zajęcie komornicze dotyczące wynagrodzenia jednego z pracowników. W piśmie komornik powołując się na art. 761 kpc, 882 kpc oraz następnie zażądał podania różnych informacji dotyczących pracownika: zestawienie wynagrodzenia z 3 ostatnich m-cy potwierdzone kopiami RMUA, numeru (...)

Świadectwo pracy - informacje o nagrodach

Świadectwo pracy - informacje o nagrodach

W ciągu ponad 5 lat pracy, w oparciu o umowę zawartą na czas nieokreślony, otrzymałem 3 nagrody w postaci oddzielnych wpłat na konto z zaznaczeniem, iż jest to nagroda oraz jednorazowo premię uznaniową w 3-krotnej wysokości maksymalnej premii zapisanej w umowie o pracę. W związku z powyższym (...)

Informacje w stopce redakcyjnej czasopisma

Informacje w stopce redakcyjnej czasopisma

Jakie elementy muszą być podane w stopce redakcyjnej czasopisma? W przedmiocie elementów, które muszą zostać zamieszczone w czasopiśmie należy przywołać następujący przepis prawa prasowego: Art 27.1.Na każdym egzemplarzu druków periodycznych, serwisów agencyjnych (...)

Informacje z ZUS dla banku

Informacje z ZUS dla banku

Czy ubiegając się o kredyt mieszkaniowy w banku, bank ma prawo uzyskać informację od ZUS-u odnośnie mojej osoby? Jestem zatrudniony w firmie prywatnej na umowę o pracę na czas nieokreślony. Jakich dokumentów bank może zażądać ode mnie? Przepisy prawa przewidują obowiązek zbadania zdolności (...)

Nieprawdziwe informacje w piśmie procesowym

Nieprawdziwe informacje w piśmie procesowym

Była żona opisała w piśmie procesowym wiele nieprawdziwych informacji o mnie i na moją szkodę, a na potwierdzenie swoich zeznań wniosła o dopuszczenie dowodu z zeznań świadków. Czy opisane nie prawdziwe informacje zawarte w piśmie procesowym napisane z pełną świadomością ich nieprawdziwości, (...)

Paski wynagrodzeń zamiast RMUA

Paski wynagrodzeń zamiast RMUA

Chcielibyśmy zrezygnować z drukowania dokumentów RMUA dla pracowników a wszystkie niezbędne informacje z tego dokumentu zawierać na pasku wynagrodzeń. Zgodnie z art. 41 ust. 8 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych płatnik składek zobowiązany jest do przedstawienia na piśmie informacji (...)

Usunięcie danych z Biura Informacji Kredytowej

Usunięcie danych z Biura Informacji Kredytowej

Umowa kredytowa zawarta w 2004.10.06 r. Umowa kredytu została zawarta na okres 22 miesięcy. Przed ponad połowę okresu kredytowania kredyt był spłacany terminowo. Niestety później były problemy z płatnością tego kredytu. Była windykacja. Jednakże 2007.11.30 kredyt ów został spłacony całkowicie. (...)