Wstępnie wypełnione zeznania podatkowe (PFR) w 2017 roku
Usługa [PFR] PIT-37 i [PFR] PIT-38 za rok 2016 jest już dostępna.
Wstępnie wypełnione zeznania podatkowe za 2016 rok:
- PIT-37- sporządzane będzie na podstawie informacji od płatników: PIT-11, PIT-8C, PIT-R oraz informacji od organów rentowych: PIT-40A/11A,
- PIT-38 - dotyczące rozliczenia przychodów z kapitałów pieniężnych, sporządzane będzie na podstawie informacji PIT-8C.
Wstępnie wypełnione zeznanie w 2017 r. [PFR] PIT-37 adresowane jest zatem do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, które zobowiązane są do rozliczenia rocznego za 2016 r. na formularzu PIT-37. Usługa dostępna jest zarówno dla podatników rozliczających się indywidualnie jak i wspólnie z małżonkiem. Istnieje możliwość także rozliczenia jako rodzic samotnie wychowujący dziecko.
Natomiast Wstępnie wypełnione zeznanie [PFR] PIT-38 za rok 2016 skierowane jest do osób fizycznych, które w roku 2016 r. uzyskały przychody z kapitałów pieniężnych (np. ze sprzedaży akcji).
Nadal dostępne pozostaje składanie zeznań podatkowych na dotychczasowych zasadach – drogą elektroniczną do systemu e-Deklaracje lub papierowo.
Poza tym od 15 marca 2017 r. na stronie Portalu Podatkowego uruchomiona została nowa usługa udostępnienia zeznania podatkowego PIT-37 na podstawie wniosku PIT-WZ oraz złożenia oświadczenia o przekazanie 1% podatku na rzecz OPP (PIT-OP).
Co to jest PFR?
Po raz pierwszy Ministerstwo Finansów udostępniło podatnikom usługę wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR – Pre-Filled tax Return) PIT-37 do rozliczenia za rok 2014.
Usługa wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego PFR polega na udostępnieniu podatnikom propozycji rozliczenia rocznego – w 2017 roku będzie to PIT-37 i PIT-38 za rok 2016. PFR to dodatkowe ułatwienie przy składaniu zeznania podatkowego, tak by było jeszcze prostsze, gdyż podatnik nie musi sam wypełniać zeznania podatkowego – robi to za niego administracja skarbowa.
Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (PFR) to propozycja rozliczenia rocznego za rok 2016 PIT-37 i PIT-38, udostępniana przez administrację skarbową, przygotowana wyłącznie na podstawie informacji otrzymanych od płatników oraz od organów rentowych. PFR PIT-37 sporządzany jest na podstawie informacji z PIT-11, PIT-8C i PIT-R, PIT-40A/11A za 2016 r., a PIT-38 na podstawie informacji PIT-8C.
Usługa ta nie polega na tym, że to administracja skarbowa składa za nas zeznanie – jest to propozycja rozliczenia rocznego, z której podatnik może skorzystać bądź nie. Jeżeli podatnik skorzysta z usługi PFR, to powinien sprawdzić poprawność danych wykazanych w udostępnionym zeznaniu oraz podpisać i wysłać deklarację. Może także uzupełnić zeznanie o ulgi – np. na dzieci, odliczenia, oraz kwotę 1% dla wskazaną przez siebie Organizację Pożytku Publicznego. Jeśli podatnik otrzymał przychody, które nie zostały ujęte w udostępnionym PFR, to powinien je dopisać.
Wstępnie wypełnione zeznanie ma ograniczać do minimum nasz obowiązek związany z rozliczeniem rocznym. Pozwala uniknąć błędów związanych z przepisywaniem danych z informacji od płatników oraz zapewnia wygodę, prostotę i szybkość składania rocznego PIT.
Jakie dane zawiera udostępnione zeznanie PIT-37 i PIT-38 z wykorzystaniem usługi PFR?
Udostępnione przez administrację podatkową zeznanie PIT-37 w ramach usługi PFR zawiera wszystkie kwoty z informacji o dochodach PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-40A/11A przekazanych jej przez płatników oraz organy rentowe. Natomiast udostępniony w ramach usługi PFR PIT-38 zawiera kwoty o przychodach i kosztach uzyskania przychodów z kapitałów pieniężnych wynikających z informacji PIT-8C.
Zeznania PIT-37 i PIT-38 zawierają również ostatni zgłoszony do administracji podatkowej przez podatnika adres zamieszkania, który może być zmieniony.
Jakie dane są potrzebne do pobrania i wysłania PFR?
Aby pobrać i wysłać zeznanie podatkowe, należy przygotować następujące dane:
- identyfikator podatkowy – PESEL albo NIP;
- imię i nazwisko;
- datę urodzenia;
- kwotę przychodu za 2016 r. niezbędną do autoryzacji i pobrania PFR:
- dla [PFR] PIT-37 - sumę przychodów z posiadanych informacji PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-40A/11A,
- dla [PFR] PIT-38 - sumę przychodów z posiadanych informacji PIT-8C;
- podpis elektroniczny niezbędny do podpisania zeznania - tj.:
- kwotę przychodu za 2015 r., albo
- profil zaufany ePUAP, albo
- kwalifikowany podpis elektroniczny;
- adres e-mail – na który dostaniemy "kod autoryzujący" pozwalający na odszukanie zeznania w systemie i pobranie UPO.
Gdzie znaleźć PFR i co trzeba zrobić, żeby wysłać PFR za 2016 r.?
Żeby skorzystać z PFR, trzeba wykonać kilka kroków.
- wejść na zakładkę Pobierz PFR PIT-37 lub Pobierz PFR PIT-38 albo skorzystać z banera znajdującego się na stronie głównej Portalu Podatkowego;
- dokonać wyboru sposobu rozliczenia (indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem) w przypadku PIT-37;
- dokonać uwierzytelnienia, wprowadzając dane: identyfikator podatkowy PESEL albo NIP, nazwisko, pierwsze imię, datę urodzenia, kwotę przychodu uzyskanego w 2016 r. (dla PFR PIT-37 sumę wszystkich przychodów wykazanych w PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-40A/11A, a dla PIT-38 sumę wszystkich przychodów wykazanych w PIT-8C),
UWAGA! Po przekroczeniu limitu 5 błędnych prób uwierzytelniania następuje automatyczna blokada dostępu do usługi PFR, a podatnik otrzymuje komunikat „Błąd pobrania wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR)…". W tej sytuacji można wysłać zeznanie, korzystając z innych dostępnych metod – przez e-Deklaracje lub papierowo. - po uwierzytelnieniu system podaje informacje o dokumentach źródłowych, na podstawie których przygotowano PFR;
- po pobraniu wstępnie wypełnionego zeznania istnieje możliwość edycji wszystkich pól formularza, a także możliwość modyfikacji wszelkich danych zaprezentowanych w pobranym PFR;
- po sprawdzeniu wszystkich danych i upewnieniu się, że deklarację uzupełniono o wszystkie niezbędne elementy (ulgi, załączniki, przekazanie 1% podatku na OPP), należy zeznanie podpisać:
- kwalifikowanym podpisem elektronicznym, albo
- „danymi autoryzującymi" (podpisem elektronicznym zapewniającym autentyczność deklaracji i podań opartym na danych autoryzujących), tj. poprzez wpisanie kwoty przychodu uzyskanego w 2015 r., albo
- profilem zaufanym ePUAP;
- należy jeszcze podać adres email, na który wysłany zostanie "kod autoryzujący" niezbędny do sprawdzenia statusu wysłanego zeznania i pobrania UPO.
System weryfikuje wysłane zeznanie, nadając mu określony status. Wyłącznie dla dokumentów ze statusem „200" możliwe jest pobranie UPO – Urzędowego Poświadczenia Odbioru.

Aby zatem skorzystać z [PFR] PIT-37, należy:
- wejść na Portal Podatkowy (www.portalpodatkowy.mf.gov.pl) do zakładki Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe [PFR], sekcja Pobierz PFR PIT-37, albo kliknąć na baner PFR na stronie głównej Portalu Podatkowego;
- dokonać wyboru sposobu rozliczenia (indywidualnie albo wspólnie z małżonkiem);
- dokonać uwierzytelnienia wprowadzając dane: identyfikator podatkowy PESEL albo NIP, nazwisko, pierwsze imię, datę urodzenia, kwotę przychodu uzyskanego w 2016 r. (sumę wszystkich przychodów wykazanych w PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-40A/11A);
- po uwierzytelnieniu system podaje informacje o dokumentach źródłowych, na podstawie których przygotowano [PFR] PIT-37;
- po sprawdzeniu wszystkich danych i upewnieniu się, że deklarację uzupełniono o wszystkie niezbędne elementy (np. przychody niewykazane w zeznaniu, ulgi, załączniki, przekazanie 1% podatku na OPP), należy zeznanie podpisać:
- kwalifikowanym Podpisem Elektronicznym bądź
- „danymi autoryzującymi" (czyli podpisem elektronicznym zapewniającym autentyczność deklaracji i podań opartym na danych autoryzujących), tj. poprzez wpisanie kwoty przychodu uzyskanego w 2015 r.
Aby skorzystać z [PFR] PIT-38, należy:
- wejść na Portal Podatkowy (www.portalpodatkowy.mf.gov.pl) do zakładki Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe [PFR], sekcja Pobierz PFR PIT-38 lub kliknąć na baner PFR na stronie głównej Portalu Podatkowego;
- dokonać uwierzytelnienia wprowadzając dane: identyfikator podatkowy PESEL albo NIP, nazwisko, pierwsze imię, datę urodzenia, kwotę przychodu uzyskanego w 2016 r. (sumę wszystkich przychodów wykazanych w PIT-8C);
- po uwierzytelnieniu system podaje informacje o dokumentach źródłowych, na podstawie których przygotowano [PFR] PIT-38;
- po sprawdzeniu wszystkich danych i upewnieniu się, że deklarację uzupełniono o wszystkie niezbędne elementy (np. przychody niewykazane w zeznaniu, przychody uzyskane poza granicami Polski, ulgi, przekazanie 1% podatku na OPP), należy zeznanie podpisać:
- kwalifikowanym Podpisem Elektronicznym albo
- „danymi autoryzującymi" (czyli podpisem elektronicznym zapewniającym autentyczność deklaracji i podań opartym na danych autoryzujących), tj. poprzez wpisanie kwoty przychodu uzyskanego w 2015 r.
Co jest potwierdzeniem złożenia PFR PIT-37 i PIT-38?
Potwierdzeniem złożenia rozliczenia rocznego PIT-37 czy PIT-38 jest wyłącznie Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które stanowi dowód poprawnego złożenia zeznania w formie elektronicznej.
Jak sprawdzić status wysłanej deklaracji?
Po prawidłowym wysłaniu zeznania PIT-37 podatnik otrzyma informację na podany przez siebie adres e-mail, na który zostanie wysłany kod, który jest niezbędny do sprawdzenia statusu przetworzenia przesłanego zeznania.

Potrzebujesz porady prawnej?
Jak rozliczyć się za pomocą wstępnie wypełnionego PIT?
Można skorzystać ze wstępnie wypełnionego PIT Przy rozliczaniu PIT za 2017 r. podatnicy mogą skorzystać z usługi wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR – Pre-Filled tax Return), czyli przygotowanej przez urząd skarbowy propozycji zeznania rocznego PIT-37 i PIT-38. W (...)
Tarcza Finansowa PFR 1.0 – rozliczenie i umorzenie subwencji
Jak rozliczyć subwencję finansową otrzymaną z Tarczy Finansowej PFR dla Małych i Średnich Firm (Tarcza Finansowa PFR 1.0)? Przedsiębiorco, jeśli w zeszłym roku otrzymałeś subwencję finansową z Tarczy Finansowej PFR 1.0, to już niedługo będziesz zobowiązany do jej rozliczenia. Kiedy (...)
Po co warto założyć konto podatnika na Portalu Podatkowym?
Co daje dostęp do konta na Portalu Podatkowym? Portal Podatkowy to intuicyjny, funkcjonalny i łatwy w obsłudze system teleinformatyczny administracji skarbowej, wspierający podatników w prawidłowym wypełnianiu obowiązków podatkowych. Został on zaprojektowany i dostosowany do potrzeb (...)
Rozliczenie PIT przez Ukraińców dochodów uzyskanych w 2020 roku z zatrudnienia w Polsce
Poznaj zasady rozliczenia PIT przez rezydentów podatkowych Ukrainy dochodów uzyskanych w 2020 roku z zatrudnienia w Polsce. ##baner## Twoje obowiązki wobec polskiego urzędu skarbowego zależą od tego: w jaki sposób zostałeś zatrudniony i jak są kwalifikowane (...)
Ministerstwo Finansów zaprezentowało wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe
Usługa wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego została po raz pierwszy zaprezentowana publicznie podczas V Konferencji Państwo 2.0, która odbyła się 25 lutego br. w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. Do udziału w konferencji zaproszono przedstawicieli instytucji, osoby kierujące kluczowymi (...)
Rozliczenie dochodów uzyskanych w 2021 roku z zatrudnienia w Polsce - ważne dla rezydentów podatkowych Ukrainy (polskich nierezydentów) Obowiązki wobec polskiego urzędu skarbowego zależą od tego: w jaki sposób zostałeś zatrudniony i jak są kwalifikowane Twoje (...)
Fiskus rozliczy za nas podatki. Decyzja rządu
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra finansów. Głównym celem projektu jest automatyczne gromadzenie w systemach informatycznych administracji podatkowej danych niezbędnych (...)
Dla kogo wstępnie wypełnione zeznanie PIT?
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, przedłożony przez ministra finansów. ##baner## Dotyczy (...)
Skorzystaj z abolicji podatkowej!
Ministerstwo Finansów udostępniło podstawowe informacje na temat ustawy z dnia 25 lipca 2008 r. o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Podajemy je niżej. Cel ustawy Według obowiązujących (...)
Trwa akcja "Szybki PIT" "Szybki PIT" to kampania informacyjna Ministerstwa Finansów, która wspiera podatników w rozliczeniu rocznej deklaracji PIT. Osoby składające PIT mogą liczyć m.in. na dyżury ekspertów resortu finansów oraz punkty rozliczeń PIT w galeriach (...)
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przygotuje wypełnione roczne zeznanie podatkowe za 2018 r. bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku przez podatnika. Od 15 lutego do 30 kwietnia podatnik będzie się mógł zapoznać ze swoim PIT-em na Portalu Podatkowym. Osoby, które rozliczą (...)
Rozliczenie z urzędem skarbowym – złożenie deklaracji PIT i zapłata podatk - to podstawowe obowiązki podatkowe przedsiębiorcy. Jaką deklarację PIT wybrać, jak przygotować i podpisać deklaracje podatkowe: PIT, CIT, VAT. Deklaracje papierowe czy elektroniczne Kiedy można złożyć deklarację (...)
Złóż wniosek PIT-WZ, aby rozliczyć PIT-37
Do 16 kwietnia br. złóż on-line wniosek PIT-WZ, a urząd skarbowy przygotuje za ciebie zeznanie PIT-37. Dzięki złożeniu prostego wniosku PIT-WZ (czyli wniosku o sporządzenie zeznania przez urząd skarbowy) sama administracja skarbowa sporządzi dla podatnika roczne rozliczenie podatku (...)
Teraz całego PIT-a wypełni urząd, a nie podatnik
Od 15 marca 2017 r. składanie rocznych PIT-ów zostaje maksymalnie uproszczone. Wystarczy złożyć on-line wniosek PIT-WZ, a urząd skarbowy sam przygotuje zeznanie podatkowe na podstawie danych, które posiada. Będzie to najprostszy, najszybszy i najpewniejszy sposób rozliczenia (...)
Jak złożyć zeznanie podatkowe?
Wielkimi krokami zbliża się ostateczny termin składanie zeznań podatkowych za rok 2011. W związku z tym, warto przyjrzeć się, w jaki sposób należy złożyć to zeznanie, tak, aby zaoszczędzić możliwe duża czasów, a także nerwów i jednocześnie zachować przewidziany (...)
Wynajmujesz, podnajmujesz lub dzierżawisz? Dziś mija ważny termin
Podatnicy płacący m.in. zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów z działalności gospodarczej lub z tytułu umów najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze (PIT-28) powinni rozliczyć się z urzędem skarbowym do 31 stycznia. Mogą to zrobić także w wersji elektronicznej. Z (...)
Formy opodatkowania podatkiem dochodowym działalności gospodarczej
Dostępne formy opodatkowania podatkiem dochodowym W zależności od tego, czy rejestruje się działalność w CEIDG (jednoosobowa działalność albo spółka cywilna), czy w KRS (spółka, fundacja, spółdzielnia), opodatkowanie podatkiem dochodowym może się znacząco różnić. Osoby (...)
Podatek od spadku - Co jest opodatkowane? Jak ustalić wysokość opodatkowania?
Fakt dziedziczenia bądź otrzymania zachowku przynosi ze sobą nie tylko potencjalne korzyści w postaci przedmiotów spadkowych, ale także szereg obowiązków. Wśród nich oczywiście jednymi z ważniejszych są obowiązki podatkowe. Czy każdy z nas pamięta, iż w przypadku, gdy (...)
W podatku od spadku i darowizn dla ustalenia obowiązującego stanu prawnego w pierwszej kolejności należy ustalić, kiedy nastąpiło nabycie (tj. śmierć osoby, po której nabywamy określone rzeczy). Poniższe wyjaśnienia odnoszą się do nabycia tytułem dziedziczenia, zapisu zwykłego, (...)
W tym roku mamy więcej czasu na złożenie PIT. Jak to zrobić?
W tym roku mamy więcej czasu na złożenie rocznego zeznania PIT. Zeznania podatkowe PIT za 2019 r. można składać do 1 czerwca (31 maja to niedziela) bez żadnych konsekwencji. Można to zrobić przez usługę Twój e-PIT, e-Deklaracje lub papierowo. Ułatwieniem w logowaniu (...)