Jakie będą zmiany w przepisach dotyczących biegłych?

Rz: Od kiedy trwają prace nad zmianą przepisów europejskich dotyczących biegłych? Czy przyczyną ich rozpoczęcia były bankructwa i skandale księgowe w USA?

Maria Rzepnikowska: Sytuacja w USA wpłynęła jedynie na przyspieszenie trwających już prac nad modernizacją VIII dyrektywy. Jednak wydarzenia te miały niewątpliwie wpływ na kierunek zmian. Spowodowały zwiększenie nadzoru publicznego nad działalnością firm audytorskich.

(...)Dyrektywa wprowadza obowiązek rotacji biegłych uczestniczących wbadaniu podmiotów zainteresowania publicznego. Na czym to ma polegać w praktyce?

Już obecnie w kodeksie etycznym biegłych znajduje się zalecenie, aby ten sam biegły lub zespół nie badał stale tej samej jednostki. O ile mi wiadomo, to zalecenie było respektowane. Problem jest jedynie w tych firmach, w których tylko jedna osoba ma uprawnienia biegłego. Podczas prac nad dyrektywą odbyła się dyskusja na temat rotacji. W praktyce możliwe są dwa rozwiązania: rotacja firmy lub rotacja biegłego. W zatwierdzonej dyrektywie znalazło się zalecenie dla krajów członkowskich, aby zapewniły rotacje biegłych rewidentów lub kluczowych partnerów w cyklu nie dłuższym niż siedem lat.

Porady prawne

Rzeczpospolita 4.05.2006 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika