Jakie powinny być granice podsłuchu?

Prokurator krajowy w marcu tego roku wyraził publicznie pogląd, że uprawnione do stosowania podsłuchów władze zbyt często korzystają z tego prawa. Wspomniał nawet o potrzebie pozbawienia tego uprawnienia niektórych instytucji. Indagowany przez rzecznika praw obywatelskich o dane liczbowe obrazujące stosowanie podsłuchów, nadesłał je rzecznikowi, ale jednocześnie zastrzegł niejawność tej informacji.

(...)Trwa więc zacięty spór. Gdy bowiem krajowi ministrowie spraw wewnętrznych i sprawiedliwości obstają przy szerokim instalowaniu urządzeń podsłuchowych w imię ochrony bezpieczeństwa ogółu, to Federalny Trybunał Konstytucyjny na pierwsze miejsce wysuwa obywatelską prywatność. W krytykowanym przez rząd wyroku wypowiada on taki pogląd: gdy podsłuchiwana rozmowa telefoniczna dotyczy sprawy prywatnej, należy wyłączyć podsłuch i podjąć go dopiero po zaprzestaniu osobistej na wskroś rozmowy. Szef federalnej policji kryminalnej uważa, że takie postanowienie Trybunału sprawia, że podsłuch staje się środkiem nie do wykorzystania w praktyce.

Porady prawne

Rzeczpospolita 10.10.2006 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika