Urzędy bacznie przyglądają się transakcjom pomiędzy powiązanymi firmami. Oczywiste więc jest, że ich podejrzenia wzbudzi także bezpłatne poręczenie. Firmy muszą często pozyskać środki do prowadzenia bieżącej działalności albo na cele inwestycyjne, natomiast instytucje finansowe pożyczające im pieniądze wymagają zabezpieczenia. Może ono przybrać formę zabezpieczenia rzeczowego (np. zastaw lub hipoteka) lub też osobistego (np. poręczenie). Uzyskanie wymaganej przez pożyczkodawcę (kredytodawcę) gwarancji jest niewątpliwie prostsze w przypadku funkcjonowania w ramach grupy kapitałowej. Często więc w praktyce natrafić można na zawarte pomiędzy powiązanymi kontrahentami umowy poręczenia, w ramach których poręczyciel gwarantuje wierzycielowi własnym majątkiem wypłacalność dłużnika. Transakcje te, jako zawierane pomiędzy powiązanymi firmami, podlegają szczególnym regulacjom ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT) oraz przepisów wykonawczych.
Jakie ryzyko niesie ze sobą bezpłatne poręczenie?
Powiązane artykuły
Jak odwołać się od mandatu drogowego?
Sprawdź jak skutecznie odwołać się od mandatu drogowego w 2025 roku. Praktyczny przewodnik krok po kroku, wzór wniosku oraz terminy odwołania.
Jakie dokumenty musi mieć przy sobie kierowca w 2025 roku?
Aktualne przepisy 2025: Które dokumenty kierowca musi mieć przy sobie? Prawo jazdy, dowód rejestracyjny, polisa OC - sprawdź co się zmieniło!
Jak zabezpieczyć płatność ceny?
Gdy strona umowy zobowiązana będzie do zapłaty ceny w przyszłości, wtedy występuje ryzyko, że wierzyciel zapłaty się nie doczeka. Istnieją różne sposoby zabezpieczenia wierzytelności. Wyróżnia (...)
Co to jest kara umowna i kiedy można ją stosować?
Zawarcie umowy niesie za sobą ryzyko wystąpienia okoliczności powodujących niebezpieczeństwo jej niewykonania. Dotyczy to zwłaszcza umów długoterminowych. Okoliczności te oczywiście mogą być (...)
Poręczenie jako sposób zabezpieczenia wierzytelności
W umowie poręczenia poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik zobowiązania nie wykonał (np. Kowalski powinien oddać Nowakowi 1000zł, poręczyciel (...)
A jeśli ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania?
Poznaj aktualne przepisy na 2025 rok dotyczące odmowy wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela. Dowiedz się, jak skutecznie odwołać się od negatywnej decyzji i zabezpieczyć swoje prawa.
Jak skutecznie złożyć przedmiot do depozytu sądowego?
Depozyt sądowy to miejsce, które znajduje się w określonym sądzie, banku albo innym miejscu wyznaczonym przez sąd. Można do niego składać pieniądze, kosztowności, książeczki oszczędnościowe, (...)
Jak uzyskać zasiłek pogrzebowy?
Organizacja pogrzebu niesie ze sobą wiele wydatków. Dlatego pamiętaj, że możesz dostać zasiłek pogrzebowy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Sprawdź, kto może dostać taki zasiłek (...)
Koronawirus: ważne dla przedsiębiorców
Niepokój w związku w kolejnymi odnotowywanymi przypadkami koronawirusa w Polsce towarzyszy wielu osobom – również przedsiębiorcom, którzy obawiają się ewentualnych trudności (...)
Umowa dożywocia 2025 - na czym polega i jak zawrzeć?
Wszystko o umowie dożywocia w 2025 roku. Dowiedz się na czym polega, jak zawrzeć, jakie ma zalety i wady. Praktyczny przewodnik z przykładami i aktualnym stanem prawnym.