Jakie zmiany czekają nas w 2013 roku?

Od 2013 roku łatwiej o paszport

Gdzie po paszport?

Od 17 stycznia 2013 roku ubiegający się o wydanie dokumentu paszportowego bądź paszportu tymczasowego będzie mógł złożyć wniosek w każdym urzędzie wojewódzkim – nie jak dotychczas w urzędzie wojewódzkim właściwym dla miejsca zameldowania. To znaczące ułatwienie dla osób, które przebywają poza stałym miejscem pobytu. Osoby przebywające poza granicami kraju, nadal mogą składać wnioski w urzędzie konsularnym.

  • o wydanie paszportu możemy się ubiegać w każdym urzędzie 
  • przesyłki listowe nie będą obciążane metalowymi blaszkami
  • becikowe tylko gdy dochód na jednego członka rodziny nie przekroczy 1.922,00 zł

Dla kogo paszport tymczasowy?

Nowelizacja wprowadza możliwość wydania paszportu tymczasowego osobie, która z uwagi na wykonywaną działalność zawodową musi pilnie wyjechać za granicę, a nie posiada ważnego paszportu z 10-letnim terminem ważności. Niejednokrotnie brak takiej możliwości skutkował faktycznym uniemożliwieniem wykonania obowiązków służbowych – teraz nie będzie już takich przeszkód.

Koniec z metalowymi płytkami w listach

Nowy Rok powita nas także zmianami w prawie pocztowym. Poczta Polska utraci monopol na przesyłki do 50 gramów. Dotychczas inni dostawcy poczty obciążali swoje przesyłki metalowymi blaszkami, czasem dostawaliśmy także papierowe „notesy” które miały obciążyć listy.

Nowa ustawa prawo pocztowe, podpisana przez prezydenta 27 grudnia 2013 roku likwiduje ograniczenia, wprowadzając większą konkurencyjność na rynku pocztowym. Prowadzenie usług pocztowych będzie wymagało wyłącznie wpisu do rejestru operatorów pocztowych w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej – nie będzie więc już konieczne uzyskanie zezwolenia na prowadzenie takiej działalności.

Co więcej, ustawodawca zmodyfikował definicję usługi pocztowej. Od 1 stycznia będzie nią m. in. wykonywane w obrocie krajowym lub zagranicznym, zarobkowe realizowane łącznie lub rozdzielnie przyjmowanie, sortowanie, doręczanie przesyłek pocztowych oraz druków bezadresowych. 

Rozdzielenie funkcji przyjmowania i doręczania przesyłek spowoduje, że usługi te będą mogły być świadczone przez różnych przedsiębiorców.

Państwo nadal będzie gwarantem usług powszechnych, czyli tych, które muszą być świadczone bez względu na ich koszty – do 2016 roku będzie je świadczyła Poczta Polska, później operator wybrany na kolejnych 10 lat.

Nowa ustawa przewiduje surowe kary za nieposiadanie skrzynek pocztowych – od 50 aż do 10 000 zł - Prezes UKE może jednak odstąpić od wymierzenia kary, jeżeli stopień szkodliwości czynu jest znikomy, a podmiot zaprzestał naruszania prawa lub zrealizował obowiązek.

Ostatecznie zostanie także wzmocniona ochrona konsumentów, m.in poprzez wprowadzenie i uporządkowanie systemu procedur reklamacyjnych i odpowiedzialności operatorów.

Becikowe już nie dla wszystkich

Kolejną zmianą jaką przygotował dla nas ustawodawca są nowe zasady przyznawania becikowego. Będzie ono przyznawane wyłącznie wówczas, gdy dochód na jednego członka powiększającej się rodziny nie przekroczy 1.922,00 zł. Kwota ta może będzie mogła być modyfikowana co trzy lata. 

e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Andriusza 2015-01-04 08:38:23

    Więcej fotoradarów, inspekcji, kontroli, podwyżka ZUS, zwiększenie liczby zatrudnionych urzędasów i innych zaraz drenujących nasze kieszenie w sposób pośredni i bezpośredni. Ohyda!!!

  • anty 2015-01-03 15:14:30

    nic nie napisali bo to akuratnie jest plusem dla rudego i komuchowskiego czyli łupanie z najbiedniejszych i obdarowywanie najbogatszych. Taki to sobie rząd wybraliście jełopy.

  • xmatex 2015-01-03 12:48:30

    A o zmianach najbardziej dotkliwych dla mieszkańców (czyt. bijących w kieszeń) dotyczących nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi nic nie napisaliście ...

  • Maria 2013-01-10 13:03:17

    Cyt.z powyższego artykułu: "Nowa ustawa prawo pocztowe, podpisana przez prezydenta 27 grudnia 2013 roku" czy napewno jest to data poprawna skoro mamy dzisiaj dopiero 10 stycznia 2013r. ????


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika